Ana sayfa » Ortadoğu » İran’da küçük oteller için KDV muafiyeti geldi
İran omicron nedeniyle kara sınır kapılarını kapattı

İran’da küçük oteller için KDV muafiyeti geldi

İran, koronavirüs salgınının yol açtığı kayıpları telafi etmek amacıyla küçük otelleri katma değer vergisinden muaf tutmaya yönelik bir planı onayladı.

Tehran Times’ın haberine göre, İran Oteller Birliği Başkanı Jamshid Hamzezadeh muafiyetin, İran yeni yılı olan 21 Mart 2021’den itibaren 1-3 yıldızlı oteller için uygulanacağını belirtti.


Hamzezadeh ülkedeki yaklaşık 2.200 otel ve apart otelin 200’den azının dört ve beş yıldızlı oteller, geri kalanının ise 1-3 yıldızlı oteller olduğunu açıklarken 4 ve 5 yıldızlı otellerin çoğu Tahran, Horasan ve Kiş Adası’nda bulunuyor.

İran’da Kültür Varlıkları, Turizm ve El Sanatları Bakanlığı da turizm işletmeleri için bir kurtarma paketi açıklamış, hükümet ayrıca, koronavirüs nedeniyle sıkıntı yaşayan düşük gelirlilere ve küçük ve orta ölçekli işletmelere yardımcı olmak için 750 trilyon riyallik (yaklaşık 18 milyar dolar) bir kaynak ayırmıştı.


Son verilere göre, geçtiğimiz İran yılının (21 Mart 2019’dan başlayarak) ilk on ayında ülkeye 8 Milyon yabancı ziyaretçi geldi.

Benzer Haberler