Ana sayfa » Ortadoğu » Airbus, Qatar Airways’in 50 uçaklık siparişini iptal etti
Airbus, Qatar Airways'in 50 uçaklık siparişini iptal etti

Airbus, Qatar Airways’in 50 uçaklık siparişini iptal etti

Avrupalı uçak üreticisi Airbus, A350’ler nedeniyle sorun yaşadığı Qatar Airways’in milyarlarca dolarlık uçak siparişini tek taraflı iptal etti.


Qatar Airways, A350 jumbo jet filosunun bir kısmını gövde yüzeyindeki hasar nedeniyle yere indirmiş ve Airbus’a tazminat davası açmıştı. İki firma arasında gerilimi artıran son hamle ise Qatar Airways’İn cuma günü yerdeki bir A350’nin boya hasarını gösteren bir video paylaşması oldu.


Bunun üzerine Airbus, Qatar Airways’in 50 adet A321 siparişini iptal ettiğini duyurdu.


Airbus ile Qatar Airways arasındaki gerilimin başlangıcı geçen yaza kadar uzanıyor. Ağustos ayının başlarında, Qatar Airways, gövde yüzeylerindeki hızlı deformasyon nedeniyle Airbus A350’lerin 13’ünü yere indirdiğini duyurmuştu.


Filosunda 53 adet A350 bulunan şirkete göre, şu anda bu uzun mesafeli uçaklardan 21’i yere indirilmiş durumda. Hala teslim almadığı 23 adet A350 daha var ve geçen yazdan bu yana birkaç teslimatı reddetti.


Airbus bu durumun uçuş güvenliği üzerinde hiçbir olumsuz etkisinin olmadığını savunurken. Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA) da bu deformasyonun herhangi bir uçuşa elverişlilik riski taşımadığını doğruladı.


Qatar Airways Londra Yüksek Mahkemesinde Airbus’a karşı yasal işlem başlatmış, davanın ilk duruşması geçen Perşembe günü yapılmıştı.

Benzer Haberler