Dünya Turizm Örgütü: Turist Sayısı % 85 düştü

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) son raporu, 2021 yılının ilk beş ayında uluslararası turist sayısının 2019’un aynı dönemine göre %85 azaldığını gösteriyor.


Turist sayısındaki düşüş, geçen yıla göre ise % 65 olarak kaydedildi.


Ocak ve Mayıs 2021 arasında dünya genelinde destinasyonlar, geçen yılın aynı dönemine kıyasla 147 milyon, 2019’a kıyasla 460 milyon daha az uluslararası turist kabul etti.


Asya-Pasifik, ilk beş ayda yabancı ziyaretçi sayısında 2019’a göre %95’lik bir düşüşle en fazla etkilenen bölge olmaya devam ederken. Avrupa %-85 ile ikinci en büyük düşüşü yaşadı. Avrupa’yı Orta Doğu (%-83), Afrika (%-81), ve Amerika (%-72) izledi.


UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili şunları söyledi:


“Dünya çapında aşılamayı hızlandırmak, hareketliliği kolaylaştırmak için dijital araçları geliştirerek sürekli değişen seyahat kısıtlamaları konusunda etkili koordinasyon ve iletişim üzerinde çalışmak, seyahate olan güveni yeniden inşa etmek ve turizmi yeniden başlatmak için kritik öneme sahip olacak”


UNWTO’nun çalışmasına göre Şubat ayında 69 olan sınırları turizme tamamen kapalı durumdaki destinasyon sayısı Haziran ayında 63’e düştü. Bunlardan 33’ü Asya ve Pasifik’teyken, yalnızca yedi tanesi şu anda seyahat konusunda en az kısıtlamanın uygulandığı bölge olan Avrupa’daydı.

Benzer Haberler