Ana sayfa » Turizm istatistikleri » Tur ve aktivite rezervasyon sitelerinde Korona etkisi

Tur ve aktivite rezervasyon sitelerinde Korona etkisi

Turizm sektöründe son yıllarda popüler hale gelen ve yeni girişimlerin de görüldüğü online tur ve aktivite alanında faaliyet gösteren siteler Koronavirüs etkisinden dolayı zor zamanlar geçiriyor. Global çapta hizmet veren GetYourGuide, Viator, Tripadvisor, Klook gibi sitelerin ziyaretçi sayılarında koronavirüs krizinin etkisini sizin için araştırdık.

Aylık trafiği* ortalama 1 milyondan fazla olan siteleri incelemeye aldık fakat içlerinde en popüleri olan Tripadvisor’ı (aylık 150 milyon ziyaretçi) ayrıca değerlendireceğiz.

Viator: Ocak ayında aylık 11,8 milyon ziyaretçisi olan site, Nisan ayını %85 düşüş ve 1,76 milyon ile kapattı.

Getyourguide: Ocak ayında 8,85 milyon site trafiği Nisan ayında %90 düştü.

Klook: Uzak doğu ağırlıklı ziyaretçisi olan site, Covid-19’un ilk olarak Çin’de başlamasından dolayı Aralık ayında düşüşe geçti. Aralık ziyaret sayısı 12,4 milyon iken, site Mayıs ayına %85 düşüş ve 1,87 milyon ziyaretçi ile başladı.

KKDay: Klook gibi uzak doğu menşeili olan site, Aralık’ta 5,9 milyon ziyaretçiye sahipken Nisan ayında %87 azalış ile 790 bin ziyaret aldı.

Musement: Ocak’taki 2 milyonluk ziyaret sayısı Nisan ayında %82 azalış ile 370 bine indi.

Tourradar: 2,3 milyon ziyaretçi aldığı Ocak ayından Nisan ayına kadar sitenin trafiği %74 düşerek 590 bin oldu.

Tripadvisor: Dünyanın en popüler tur ve aktivite rezervasyon sitesinde Ocak ayından Nisan ayına kadar %67 trafik düşüşü yaşandı. Ziyaretçi sayısı 164 milyondan 54 milyona inmiş oldu.

Bu sitelerin trafik durumuna bakıldığında ortalama %81’lik bir düşüş söz konusu, turizm sektöründe faaliyet gösteren diğer online rezervasyon sitelerinin de (uçak, otel, araç) benzer durumda olduğunu varsayarsak Covid-19’un turizmde yarattığı etkinin ne kadar derin olduğunu söyleyebiliriz.

*Aylık trafik sayısında Similarweb verileri baz alınmıştır.

Benzer Haberler