Ana sayfa » Turizm istatistikleri » Kapadokya ‘da rekor yılı
kapadokya

Kapadokya ‘da rekor yılı

Resmi rakamlara göre,Kapadokya, bu yılın Ocak-Kasım döneminde 3,7 milyon turisti ağırladı.

Bölge, tarihte ilk kez 3 milyon barajını geçti.

1985’ten bu yana UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Kapadokya’daki turistler ünlü peri bacalarını, doğal kaya oluşumlarını, yeraltı yerleşimlerini, tarihi kayalık manastırları görmenin yanı sıra butik otellerde kalıyorlar ve sıcak hava balonlarıyla tura çıkıyorlar . İlk 11 ayda 559.618’den fazla turist sıcak hava balon turuna çıktı.

Göreme Açık Hava Müzesi, bu yıl 1.4 milyon ziyaretçi çekti.
2016 yılında ekonomiye yıllık 33 milyon avro (37,1 milyon dolar), 2017’de 43 milyon avro, 2018’de 70 milyon avro katkı yapan balon turları, bu yılın ilk altı ayında yaklaşık 43 milyon avro getirdi.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Kapadokya Bölge İcra Kurulu (BTK) başkanı Talip Aldemir, bölgedeki turistlere nitelikli hizmet sunan tesislerin ülke ekonomisine önemli katkı sağladığını söyledi.

Aldemir,Kapadokya’nın birçok uygarlığa ev sahipliği yapan önemli turizm bölgelerinden biri olduğunu söyledi.
Aldemir, “Türkiye’de devam eden istikrar Kapadokya turizmini bu noktaya getirmiştir. 3,5 milyondan fazla turisti ağırladık. Kapadokya’daki sıcak hava balonları da turizme olumlu katkıda bulundu.” Dedi.

“Bölgeye gelen her altı turistten biri, bölgeyi kuşbakışı izleme fırsatını buldu. Erken rezervasyon talebi 2020’den önce % 60’a ulaştı. Gelecek turizm sezonunda daha fazla yoğunluk bekliyoruz. Kıyı bölgelerinin aksine burada daha kaliteli ve gelir getirici hizmetler sunmaya odaklanıyoruz “dedi.

Göreme Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Durmaz, bölgeyi ziyaret eden turist sayısının yıl sonuna kadar 4 milyona yaklaşmasını beklediklerini söyledi. Başkan, bu trend ile Kapadokya’nın önümüzdeki yıllarda 5-6 milyon turisti ağırlayabileceğini belirtti.

Durmaz, “Kapadokya dünya üzerinde eşsiz bir yer. Gezginler şimdi doğal, kültürel ve tarihi yerleri görmek istiyor. Türk turizminin sadece deniz ve kum ile ilgili olmadığını kanıtladı. Kapadokya’nın önemi katlanarak artıyor.” Dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na göre, 2014 yılının Ocak-Kasım döneminde, Kapadokya müzelerini ve tarihi yerlerini 2.7 milyon turist ziyaret ederken, 2015 yılında bu sayı 2.5 milyona düştü. 2016 yılında turist sayısı 1,4 milyon, ardından 2017 yılında 2 milyon ve 2018’de 2,8 milyon turist oldu.

Benzer Haberler