Ana sayfa » Turizm istatistikleri » Her Beş Ülkeden Biri Salgın Nedeniyle Turist Kabul Etmiyor
Turist Sayısı, Pandemi Öncesinin %84’ü Seviyelerinde

Her Beş Ülkeden Biri Salgın Nedeniyle Turist Kabul Etmiyor

Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) son verilerine göre, Yeni COVID-19 vaka artışları uluslararası turizmin hızlanmasını etkilerken , her beş ülkeden biri sınırlarını tamamen kapalı tutmaya devam ediyor.


Örgütün son raporuna göre 46 ülkenin (tüm ülkelerin %21’i) sınırları turistlere tamamen kapalı durumda. Bunlardan 26’sı en az 2020 Nisan sonundan bu yana turist kabul etmiyor.


Tüm destinasyonların %25’İ ( 55 ülke) kısmen kapalı iken % 52’si (112 ülke) varışta negatif bir COVID-19 test sonucu ile birlikte turistlere açık.


Araştırmaya göre 85 destinasyon (dünya genelindeki tüm destinasyonların %39’u) tam aşılı uluslararası turistler için kısıtlamaları hafifletti. Ancak şimdiye kadar sadece dört destinasyon COVID-19 ile ilgili tüm kısıtlamaları tamamen kaldırdı (Kolombiya, Kosta Rika, Dominik Cumhuriyeti ve Meksika).


Seyahat kısıtlamalarına ilişkin bölgesel farklılıklar da devam ediyor. Asya ve Pasifik bölgesindeki ülkelerin %65’i tamamen kapalı iken bu oran Avrupa’da %7, Amerika kıtasında %10, Afrika’da %9 ve Ortadoğu’da %15.


UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili şunları söyledi:


“Seyahat kısıtlamalarının güvenli bir şekilde hafifletilmesi veya kaldırılması, turizmin yeniden başlatılması ve sektörün sunduğu sosyal ve ekonomik faydaların geri dönüşü için çok önemlidir. Kısıtlamalar için kanıta dayalı yaklaşımlar benimseyen destinasyon sayısındaki artış, pandeminin gelişen doğasını yansıtıyor, aynı zamanda hem turistleri hem de turizm çalışanlarını güvende tutmaya yardımcı olurken seyahate olan güveni yeniden sağlamaya destek olacak.”

Benzer Haberler