Ana sayfa » Havayolları » United Airlines 1.6 Milyar Dolar zarar açıkladı
United Airlines Aşı Olmayan 600 Çalışanla Yollarını Ayırıyor

United Airlines 1.6 Milyar Dolar zarar açıkladı

A.B.D’nin en büyük havayollarından United Airlines, 2020 yılının ikinci çeyreğine dair finansal verilerini kamuoyuyla paylaştı.

Havayolu tarafından yapılan açıklamaya göre şirket 2020 yılı Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 1.6 Milyar Dolar net zarar açıklarken geçen yıl şirket aynı dönemde 1,5 Milyar Dolar’a yakın kâr etmişti

Covid-19 krizi nedeniyle finansal açıdan zorlanan ve 94 yıllık tarihindeki en kötü çeyreği geride bırakan United’ın gelirleri de geçen yıl aynı döneme göre % 87,1 düşerek 1,475 Milyar Dolar olarak gerçekleşti. Geçen yıl bu çeyrekte havayolunun geliri 11,4 Milyar Dolar idi.

Federal hükümetten yaklaşık 5 Milyar Dolar’lık destek alan United geçtiğimiz haftalarda çalışanlara gönderdiği bir uyarı mektubuyla 36.000 çalışanla yollarını ayırabileceğini belirtmişti.

Şirket ikinci çeyrek boyunca günlük ortalama 40 Milyon dolar nakit kullanırken CEO Scott Kirby şunları söyledi:

“Tarihi ve zorlu bir dönem boyunca müşterilerimize hizmet edebilmek için ısrarcı olan United çalışanlarımızın profesyonellik ve özverisi için minnettarım. Bu benzeri görülmemiş kriz ekibimiz için zor olsa da, United’ın ikinci çeyrekte diğer rakiplerimize oranla daha az zarar ettiğini tahmin ediyoruz. Bunu, COVID’in yolcu ve kargo talebi üzerindeki etkisini hızlı ve doğru bir şekilde tahmin edip uçuş programımızı azalan talebe göre uyarlayarak, havacılık tarihindeki en büyük borç finansmanı anlaşmasını yaparak ve masraflarımızı kısarak başardık. Bu hızlı ve agresif aksiyonların, United’ı hem COVID krizinden kurtulmaya hem de tüketici talebi kalıcı bir şekilde geri döndüğünde bundan yararlanmaya yönlendirdiğine inanıyoruz. “

United’ın rakibi Delta da geçtiğimiz hafta ikinci çeyrek için 3.9 Milyar Dolar zarar açıklamıştı.

© Haber, kaynak gösterilerek ve link verilerek kısmen veya tamamen kullanılabilir.

Benzer Haberler