Ana sayfa » Havayolları » EasyJet çalışanları şirketi protesto ediyor
easyJet, 1.700 Uçuşu İptal Etti

EasyJet çalışanları şirketi protesto ediyor

EasyJet’in İngiltere’deki 3 havaalanındaki operasyonlarını kapatıp 1.290 kabin ekibiyle vedalaşma planını açıklamasının ardından havayolunun çalışanları bu hafta Newcastle, Southend ve Stansted Havalimanlarında protesto gösterileri düzenleyecek.

Protesto gösterileri Çarşamba, Perşembe ve Cuma günü sırasıyla Newcastle, Southend ve Stansted Havalimanlarında düzenlenecek.


Çalışanları temsil eden Unite isimli sendikanın açıklamasına göre easyJet çalışanları, şirketteki işlerini ve gelirlerini kaybetmek üzereyken firmanın covid-19 krizinin başlangıcında hissedarlara 174 milyon sterlin temettü ödemesinden rahatsız.


Sendikaya göre easyJet ayrıca devlet tarafından 600 milyon sterlinlik bir fonla desteklenmiş olmasına rağmen büyük çaplı işten çıkarmalar ve işyeri kapatmalarla baskı yapıyor.


Çalışanlar aynı zamanda kısa süre önce Ryanair‘den easyJet’e geçen CEO Peter Bellew’a da krizin boyutunu sağlıklı bir şekilde görememesi ve sendikaları bypass edip doğrudan çalışanlarla anlaşmaya çalışması sebebiyle kızgın.


Sendikanın yöneticisi Lindsey Olliver şunları söyledi:


“Pandemi sırasında easyJet, vergi mükellefleri tarafından finanse edilen bordro desteği ve 600 milyon sterlinlik krediyi özgürce kullandı ve hissedarlarına temettü geliri olarak 174 milyon sterlin ödedi. Bu işten çıkarmalar sefalete neden olacak, ülkenin yaşadığı ekonomik sıkıntıya eklenecek ve bölgesel ulaşıma zarar verecek”

“EasyJet bu işyeri kapatmaları ve işten çıkarmaları durdurmalı, ancak devletin de yapması gerekenler var. Pandeminin en çok etkilediği sektörlerden biri olan havacılık sektörü için bordro desteğinin uzatılması kesinlikle şart.”

© Haber, kaynak gösterilerek ve link verilerek kısmen veya tamamen kullanılabilir.

Benzer Haberler