Ana sayfa » Havayolları » THY, egzotik hayvanları taşımayacak

THY, egzotik hayvanları taşımayacak

THY, internet sitesi üzerinden yaptığı duyuru ile herhangi bir ülkeden gelen egzotik hayvanlar, omurgasızlar, amfibik hayvanlar, gelincik, kemirgen ve sürüngen gibi evcil olmayan hayvanların taşınmasının yasaklandığını ve bu hayvanların yolcu beraberinde veya kargo ile Türkiye’ye girişine izin verilmeyeceğini açıkladı.


Açıklamada yasak kararının Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından alındığı ve koronavirüsle mücadele kapsamında taşıma amacına bakılmaksızın bu hayvanların ülkeye girişinin yasaklandığı belirtildi.


Duyuruya göre ticari amaçlı olmayan sağlık kartı sahibi köpek, kedi, kuş, süs balığı gibi evcil hayvanların ise yolcu ile beraber seyahat edebilmesine izin veriliyor. Ancak yurt dışından Türkiye’ye giriş yapan hayvanın, hayvan sahibi ile beraber 14 gün izolasyonunun sağlanması gerekecek.

Duyurunun tam metni aşağıdadır:

”Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından koronavirüs tedbirleri kapsamında yayınlanan duyuru ile, taşıma amacı fark etmeksizin tüm ülkelerden gelen egzotik hayvanlar ile omurgasızlar, amfibik hayvanlar, gelincik, sürüngen ve kemirgen gibi evcil olmayan hayvanların yolcu beraberinde veya kargo ile Türkiye’ye girişi ikinci bir duyuruya kadar yasaklanmıştır.

Ticari amaçlı olmayan sağlık kartı sahibi köpek, kedi, kuş, süs balığı gibi evcil hayvanların ise yolcu ile beraber seyahat (PETC/AVIH/ESAN/SVAN) edebilmesine izin verilmiştir. Ancak yurt dışından Türkiye’ye giriş yapan hayvanın, hayvan sahibi ile beraber 14 gün izolasyonunun sağlanması gerekmektedir.”

Benzer Haberler