Ana sayfa » Havayolları » Sabre, Amadeus ve Travelport Aeroflot Satışlarını Durduruyor
Sabre, Amadeus ve Travelport Aeroflot Satışlarını Durduruyor

Sabre, Amadeus ve Travelport Aeroflot Satışlarını Durduruyor

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri harekatı devam ederken Rus şirketlerine yönelik uygulanan yaptırımlara 3 büyük GDS firması da katıldı.


İlk açıklama Sabre’den geldi. Teksas merkezli GDS, bugün Rusya’da devlete ait en büyük havayolu şirketi olan Aeroflot ile dağıtım anlaşmasını sonlandırdığını duyurdu.


Sabre CEO’su Sean Menke “Bu askeri çatışmaya karşı tavır alıyoruz. Rusya’ya uygulanan yaptırımlara uyuyoruz ve uymaya devam edeceğiz. Ayrıca bugün Sabre’nin Aeroflot ile olan dağıtım anlaşmasını feshederek havayolunun ürünlerini GDS’imizden kaldırdığımızı duyurduk.” dedi.


Merkezi İspanya Madrid’te bulunan Amadeus’tan da benzer adım geldi. Şirketin internet sitesinde yayınlanan açıklamada “Sistemlerimizde Aeroflot ücretlerinin dağıtımını askıya almaya başladığımızı teyit edebiliriz. Aynı zamanda, Rusya’ya uygulanan uluslararası yaptırımların ve Rusya’nın herhangi bir karşı önleminin potansiyel etkisini değerlendirmeye devam ediyoruz.” denildi.


Üç büyük GDS’den tavır alan sonuncusu ise Travelport oldu. Şirketten yapılan açıklamada Travelport’un dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımları desteklemek için çalıştığını ve Aeroflot satışlarını platformdan derhal askıya alma kararı aldıklarını duyurdu.

Avrupa Birliği, İngiltere, A.B.D ve Kanada, Rus uçuşlarına hava sahalarını kapattıklarını daha önce duyurmuşlardı.

Benzer Haberler