Ana sayfa » Havayolları » Romanyalı Blue Air, konkordato ilan etti
Romanyalı Blue Air İflas Etti

Romanyalı Blue Air, konkordato ilan etti

Covid-19 krizi nedeniyle finansal açıdan zorlanan Romanyalı düşük bütçeli havayolu Blue Air, konkordato başvurusunda bulundu.


Havayolunun CEO’su Oana Petrescu ” COVID-19 salgını nedeniyle uçuşların durdurulmasından kaynaklanan geçici sıkıntılara rağmen, Blue Air olarak uçmaya devam edip, tüm taahhütlerimizi yerine getirmeye ve tüm borçlarımızı ödemeye kararlıyız.” dedi.


Şirket tarafından yapılan açıklamada planlanan uçuşların sorunsuz bir şekilde devam etmesini sağlamak ve yolculara, çalışanlara ve iş ortaklarına karşı tüm yükümlülükleri yerine getirmek için konkordato başvurusu yapıldığı belirtildi.


Blue Air, pandemi nedeniyle oluşan zararı Romanya Devleti tarafından verilecek olan devlet yardımı ile karşılamayı hedeflerken, tedarikçilerine olan borçlarını konkordato sürecinde üzerinde anlaşılacak ödeme takvimine göre yapmayı planlıyor.


Nisan sonunda Romanya Hükümeti Blue Air ve Tarom için toplamda 130 Milyon Euro’luk bir devlet desteğini onaylamıştı.


2004 yılı sonunda faaliyetine başlayan Blue Air, 16 yıl içinde 30 Milyon’dan fazla yolcu taşıdı. Şirket, 7 Temmuz itibariyle Romanya, Torino ve Güney Kıbrıs’taki havalimanlarından haftalık 250 uçuş yapmayı planlıyor.

© Haber, kaynak gösterilerek ve link verilerek kısmen veya tamamen kullanılabilir.

Benzer Haberler