Ana sayfa » Havayolları » Qatar Airways ambargo zararı için 5 Milyar Dolar talep ediyor
qatar-airways

Qatar Airways ambargo zararı için 5 Milyar Dolar talep ediyor

Qatar Airways 2017’den bu yana Katar’a ambargo uygulayan Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Suudi Arabistan ve Mısır’dan zararının tazmini için 5 Milyar Dolar talep ediyor.


Havayolu tarafından yapılan açıklamaya göre, 4 ülke için Uluslararası Yatırım Anlaşmazlıkları kurumunda hukuki süreç başlatılırken CEO Akbar Al Baker şunları söyledi:


“Ambargo uygulayan bu dört ülkenin Qatar Airways’in ülkelerinde faaliyet göstermesini ve hava sahasında uçmasını engelleme kararı, havacılık sözleşmeleri ve diğer bazı bağlayıcı anlaşmalara açıkca aykırı. Krizi diyalog yoluyla dostane bir şekilde çözmek için üç yıldan fazla çaba gösterdikten sonra hiçbir sonuç alamadık, ve zararımızın tazmini için tüm yasal yollara başvurma kararı aldık. Bu ülkeler havacılık sektörü kuralları, imzalanmış ikili ve çok taraflı anlaşmalar ile uluslararası hukuk karşısındaki yükümlülüklerini yerine getirmedikleri için cezalandırılmalılar”


Qatar Airways, son 30 yılda ilgili dört ülkede yüz binlerce yolcuya hizmet etmek için önemli yatırımlar yaptığını savunuyor.


Haziran 2017’de B.A.E, Bahreyn, Suudi Arabistan ve Mısır, Katar’a diplomatik ve ticari ambargo uygulamaya başlamış ve Katar şirketlerinin ülkelerinde iş yapmalarını engellemişlerdi. Bu ayın başlarında Uluslararası Adalet Divanı hava sahası kullanımıyla ilgili anlaşmazlık konusunda Qatar Airways lehine bir karar vermişti.

© Haber, kaynak gösterilerek ve link verilerek kısmen veya tamamen kullanılabilir.

Benzer Haberler