Ana sayfa » Havayolları » Lufthansa kâr etmeye başladı
Lufthansa kâr etmeye başladı

Lufthansa kâr etmeye başladı

Lufthansa Grubu, pandeminin başlangıcından bu yana ilk kez 2021’in üçüncü çeyreğinde faaliyet karı açıkladı.


Lufthansa Grubu’na bağlı havayolları Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında 19,6 milyon yolcu taşıdı. Bu sayı, 2019’un üçüncü çeyreğindeki seviyenin yüzde 46’sını temsil etse de grubun satış geliri yıllık bazda neredeyse iki katına çıkarak (yüzde +96) 5,2 milyar euroya ulaştı.


Grup üçüncü çeyrekte 272 milyon euro faaliyet kârı elde etmesine rağmen 255 milyon euroluk borç ödemesi ve diğer maliyetlerle birlikte 72 milyon euro net zarar açıkladı. Lufthansa geçen yıl aynı dönemde 2 milyar euro zarar açıklamıştı.


Krizin başlangıcında yaklaşık 138.000 çalışanı olan Lufthansa Grubu’nun eylül sonu itibariyle 107.000 çalışanı var. Grubun hedefi bu sayıyı 100.000’e indirmek.


Deutsche Lufthansa AG’nin CEO’su Carsten Spohr şunları söyledi:


“İş seyahatlerine yönelik artan talep ve Lufthansa Cargo’nun rekor sonucu ile krizden çıkış yolunda bir dönüm noktasına daha ulaştık: Pozitif rakamlara geri döndük. Dünyanın en büyük havayolu grupları arasındaki lider konumumuzu teyit ediyoruz. Şimdiki mesele başarılı dönüşüm yolunda devam etmek. Müşterilerimize sadakatleri ve güvenleri için ve dünyanın dört bir yanında mevcut zorlukların üstesinden gelmek için tutku ve özveriyle katkıda bulunan tüm Lufthansa çalışanlarına teşekkür etmek istiyorum.”

Lufthansa grubunda Lufthansa’nın yanısıra SWISS, Austrian Aİrlines, Brussels Airlines ve Eurowings de bulunuyor.

Benzer Haberler