Ana sayfa » Havayolları » Lufthansa, işe alımları durdurdu, ücretsiz izinlere başladı.
Lufthansa, işe alımları durdurdu, ücretsiz izinlere başladı.

Lufthansa, işe alımları durdurdu, ücretsiz izinlere başladı.

Alman Havayolu devi Lufthansa, koronavirüsün finansal etkisini sınırlamak için yeni işe alımları askıya alırken çalışanlarına ücretsiz izin opsiyonu sunmaya başladı.


Son birkaç hafta içinde, dünya genelinde havayolları koronavirüs salgını nedeniyle Çin uçuşlarını iptal ettiler. Bu hafta virüs vakaları İtalya’da ve daha sonra Avrupa ve Orta Doğu’da artarken havayolları, yakın gelecekte kapasitenin nasıl yönetileceği konusunda zor durumdalar.


Lufthansa, pilotlar ve kabin ekibine ücretsiz izin ve kısa vadede yeni işe alımların durdurulması gibi tedbirlerle finansal önlem alan ilk Avrupalı havayolu firması oldu. Bu karar şu anda başlangıç eğitimi almakta olan personeli de içeriyor. Lufthansa, bunun kısa vadeli bir önlem olduğunu ve bu çalışanların daha sonra istihdam edileceğini belirtti.


Ayrıca Lufthansa, kapasite kullanım oranı düştüğü için çalışanlarına ücretsiz izin opsiyonu sunmaya başladı. Havayolu aynı zamanda, yarı zamanlı çalışma seçeneklerini de masada tutuyor.

Swiss ve Austria Airlines da dahil olmak üzere Lufthansa Grubu, Çin’e uçuşlarını 28 Mart’a kadar askıya alırken Hong Kong kapasitesini de düşürmüştü. Kaynaklara göre uçuşların azalması grup genelinde 13 uçağın boşa çıkması anlamına geliyor.

Havayolu, virüsün bilançoları üzerindeki finansal etkisini tahmin edemese de, koronavirus vakalarının sayısının 80.000’i aşması ve Avrupa ile Ortadoğu’ya da sıçramış olması ek kapasite azaltımları ve dolayısıyla yeni finansal tedbirleri gündeme getirecektir.

Benzer Haberler