Ana sayfa » Havayolları » Lufthansa Devlet Yardımının Tamamını Geri Ödedi
Lufthansa, İtalyan ITA'dan hisse almak için resmi teklifini yaptı

Lufthansa Devlet Yardımının Tamamını Geri Ödedi

Lufthansa, Cuma günü yaptığı açıklamada, Alman devleti tarafından 2020 yılında sağlanan kamu yardımının son 1 milyar euroluk kısmının geri ödendiğini duyurdu.


Geri ödemeleri, başlangıçta planlanandan çok daha erken yapan havayolu Ekimde 1,5 milyarlık bir başka ödeme yapmıştı. Yardımın kullanılmayan kısmı ise iptal edildi.


Geçen Şubat ayında şirket, Kamu bankası KFW’ye de beklenenden daha önce 1 milyar Euro’luk bir kredi geri ödemesi yapmıştı. Böylelikle havayolu, faiz dahil tüm Alman kredilerini ve hükümetin ortaklık için ödediği sermayeyi geri ödemiş oldu.


Bu durumda hükümet, Lufthansa’daki yaklaşık %14’lük hissesini en geç Ekim 2023’e kadar satacak.
Deutsche Lufthansa AG’nin CEO’su Carsten Spohr şunları söyledi:


“Tüm Lufthansa çalışanları adına Alman hükümetine ve Alman vergi mükelleflerine teşekkür etmek istiyorum. Şirketimizin tarihindeki en ciddi mali krizde bize gelecek için bir perspektif verdiler. Bu sayede 100.000’den fazla istihdamı koruyabildik. Sözümüzü beklenenden daha erken tutabildiğimiz ve Alman mali yardımını geri ödeyebildiğimiz için gururluyuz.Bu zorlu zamanlarda bağlılıkları için çalışanlarımıza ve özellikle sadakatları için müşterilerimize teşekkür etmek istiyorum. ”


Alman hükümetinin yardım paketi başlangıçta toplam 9 milyar euroya kadar destek ve kredi içeriyordu. Bunun yaklaşık 3,8 milyar eurosu şirket tarafından çekildi.

Benzer Haberler