Ana sayfa » Havayolları » IATA: Havacılık, koronavirüsten 30 milyar dolarlık darbe alacak

IATA: Havacılık, koronavirüsten 30 milyar dolarlık darbe alacak

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği IATA, koronavirüsünün sektöre etkisine ilişkin ilk değerlendirmesini yayınladı. IATA, Asya-Pasifik bölgesindeki havayolları için yolcu talebinin % 13 düşebileceğini öngörüyor.

Bölge havayolları için büyüme tahmininin yüzde 4,8 olduğu hesaba katılırsa, 2019’a göre daralma net % 8,2 olacak. Bu senaryoda, ağırlıklı Çinli Havayolları olmak üzere Asya-Pasifik bölgesindeki havayolları 2020’de 27,8 milyar dolarlık gelir kaybı yaşayacak.

Tahminler, sadece Çin piyasasında 12.8 milyar dolarlık kayıp olabileceğini gösteriyor. Aynı senaryoda, Asya-Pasifik dışındaki havayollarının, kaybının Çin’e bağlı pazarlarla sınırlı olacağı varsayılarak, 1,5 milyar dolar seviyesinde olacağı tahmin ediliyor.

Bu, toplam global kaybın 29,3 milyar dolara ulaşması ve % 4,7’lik bir daralma anlamına geliyor. Aralık ayında IATA, % 4,1’lik küresel büyüme öngördüğü için, bu kayıp 2020 için yolcu talebinde % 0,6’lık bir küresel daralma ifade ediyor.

IATA yolcu gelirlerinde %0,6 lık bir daralma öngörüyor.

Bu tahminler, Koronavirüsünün SARS döneminde yaşanana benzer V şeklinde bir etkiye sahip olacağı varsayımına dayanıyor. Bu, altı aylık bir dönemde keskin bir düşüş ve ardından aynı derecede hızlı bir iyileşme beklendiği anlamına geliyor.

2003 yılında SARS, Asya-Pasifik havayolları gelirlerinde % 5,1’lik bir düşüşe neden olmuştu. IATA tahminleri salgın merkezinin Çin ile sınırlı kalacağı varsayımına dayanıyor. Eğer hastalık Asya-Pasifik pazarlarına daha fazla yayılırsa, diğer havayolları üzerindeki etki de artacaktır.

IATA genel müdürü Alexandre de Juniac şunları söyledi:
“Bunlar global hava taşımacılığı endüstrisi için zorlu zamanlar. Virüsün yayılmasını durdurmak en önemli önceliktir. Havayolları, Dünya Sağlık Örgütü ve diğer halk sağlığı otoritelerinin tavsiyelerini takip ediyor.


“Koronavirüsü nedeniyle talepte görülen keskin düşüş, özellikle Çin pazarıyla yoğun çalışan havayolları üzerinde finansal bir etkiye sahip olacak. Virüs nedeniyle global trafiğin % 4,7 oranında düşeceğini tahmin ediyoruz. Bu, daha önce tahmin ettiğimiz büyümeyi eriteceği gibi 2008-09 küresel mali krizinden bu yana talepte ilk kez düşüşe neden olacak.

“Ve bu senaryo 29.3 milyar dolarlık gelir kaybı anlamına geliyor. Havayolları kapasiteyi ve bazı durumlarda rotaları düşürmek için zor kararlar alıyor. Daha düşük yakıt maliyetleri, kaybedilen gelirin bir kısmını dengelemeye yardımcı olacaktır. Bu, havayolları için çok zor bir yıl olacak.”

Kaynak: IATA.org

Benzer Haberler