Ana sayfa » Havayolları » Delta’nın üç aylık zararı 3,9 Milyar $

Delta’nın üç aylık zararı 3,9 Milyar $

A.B.D’nin en büyük hava yolu firmalarından Delta Airlines, 2020 yılının ikinci çeyreğine ait finansal verilerini açıkladı.


Havayolu tarafından açıklanan verilere göre şirketin ikinci çeyrek için vergi öncesi net zararı 3,9 Milyar Dolar oldu. Şirket geçen sene aynı dönemde 2 Milyar Dolar’a yakın kâr açıklamıştı.


Covid-19 krizi nedeniyle gelirlerinde de büyük düşüş yaşayan Delta geçen sene ikinci çeyrekte 12,5 Milyar Dolar ciro elde ederken bu sene aynı dönemde %91’lik düşüş ile 1,18 Milyar Dolar’lık gelir beyan etti.


Delta CEO’su Ed Bastian ”Pandemi ve ilgili finansal durumun global ekonomi üzerindeki etkileri düşünüldüğünde, sürdürülebilir bir toparlanma görmemizin iki yıldan fazla alacağına inanıyoruz. ”dedi.


Öte yandan Delta, maliyetleri düşürebilmek amacıyla filosundaki MD-88, MD-90, Boeing 777 ve 737-700 tipi uçakları emekliye ayırmayı planlarken, çalışanlar için de erken emeklilik ve gönüllü ayrılıkları teşvik eden bir uygulama başlattı. Hava yolunun 45.000 den fazla çalışanı gönüllü ücretsiz izin almıştı.


Delta, Nisan ayında Amerikan hükumetinden 5,4 Milyar Dolar’lık bir finansal destek almıştı.

© Haber, kaynak gösterilerek ve link verilerek kısmen veya tamamen kullanılabilir.

Benzer Haberler