Ana sayfa » Havayolları » Delta-Air France Grubu ITA Airways’in Yeni Sahibi Olmaya Yakın
Lufthansa, ITA Airways'in Yüzde 41'ini Alıyor

Delta-Air France Grubu ITA Airways’in Yeni Sahibi Olmaya Yakın

İtalya Ekonomi Bakanlığı bugün, Alitalia’nın varisi ITA Airways’in satışı için Delta ve Air France-KLM konsorsiyumu ile münhasır müzakarelerin başladığını duyurdu.


Yatırımcı Certares’in liderliğindeki Delta-Air France-KLM ortaklığının teklifi, diğer teklifin sahibi MSC- Lufthansa ortaklığına tercih edildi.


İtalyan Ekonomi Bakanlığı, Delta Air Lines – Air France grubunun teklifinin ‘belirlenen hedeflere en uygun olarak kabul edildiğini’ söyledi.


Bakanlık, “Görüşmelerin sonunda, bağlayıcı anlaşmaların ancak içeriğinin kamu hissedarını tamamen tatmin etmesi halinde imzalanacağını’ açıkladı.


Grubun Alitalia’nın yaklaşık %56’sını satın almak için 650 milyon euro teklif ettiği İtalyan basınında yer aldı. İtalya hâlâ %44 hisseye sahip olacak ve ITA yönetim kurulunda temsil edilecek.


MSC ve Lufthansa’nın teklifi ise ITA Airways’in %80’ini satın almak yönündeydi ve 850-900 milyon euro civarındaydı.


Görüşmelerin iki hafta sürmesi planlanıyor ancak İtalya’da 25 Eylül’de yapılacak seçimler nedeniyle nihai kararın yeni hükümet tarafından mı alınacağı yoksa görevdeki Başbakan Mario Draghi tarafından mı imzalanacağı şimdilik merak konusu.

Benzer Haberler