Ana sayfa » Havayolları » Boeing, Etiyopya’daki kazada ölenlerin ailelerine tazminat ödeyecek
Boeing, 200 Milyon Dolar Ceza Ödeyecek

Boeing, Etiyopya’daki kazada ölenlerin ailelerine tazminat ödeyecek

Amerikan uçak üreticisi, Boeing, 2019’da Etiyopya’da gerçekleşen 737 Max kazasında ölen kurbanların ailelerine tazminat ödemeyi kabul etti.


Chicago mahkemesine sunulan belgelere göre şirket, kazanın sorumluluğunu resmen kabul etti.


Şirket açıklamasında:


Sorumluluğu kabul ederek Boeing’in ailelerle anlaşması, tarafların çabalarını her aile için uygun tazminatı belirlemeye odaklamalarına olanak tanıyor.” dedi.


“Boeing, kazalarda sevdiklerini kaybeden tüm ailelerin tazminatlarının tam ve adil bir şekilde ödenmesini sağlamaya kararlıdır.”


Etiyopya Havayolları’na ait Boeing 737 Max tipi yolcu uçağı 10 Mart 2019’da havalandıktan hemen sonra Addis Ababa yakınlarında düşmüş, kazada 157 kişi hayatını kaybetmişti.


Yine Lion Air tarafından kullanılan bir başka Boeing 737 Max, Ekim 2018’de Endonezya’da düştü ve 189 yolcu ve mürettebat hayatını kaybetti.


Bu iki olay Max’ın uçuşusunun aylarca yasaklanmasına sebep oldu.


Tazminat olarak ödenecek tutarın önümüzdeki hafta Chicago’da yapılacak duruşmada açıklanması bekleniyor.


Bu yılın başlarında Boeing’in Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı ile bir anlaşmaya vardığı duyurulmuştu. Anlaşmaya göre şirket havayollarına 1.77 milyar dolar tazminat ödeyecek ayrıca Lion Air ve Ethiopian Airlines kazalarında ölen 346 yolcunun mirasçıları ve yakınları için 500 milyon dolarlık bir fon oluşturacaktı.

Benzer Haberler