Ana sayfa » Havayolları » American Airlines, Boeing ile tazminat konusunda anlaştı.
American Airlines, Boeing ile tazminat konusunda anlaştı.

American Airlines, Boeing ile tazminat konusunda anlaştı.

American Airlines Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Boeing ile yaklaşık bir yıldır uçuşu yasak olan 737 Max uçağıyla ilgili bir tazminat anlaşmasına ulaşıldığını söyledi.

Dallas merkezli havayolu,Boeing ile yapılan gizli anlaşmayla alacağı tazminatın 30 milyon dolarlık kısmını çalışanlarına paylaştıracak.Bu ödemelerin Mart ayında havayolu ve bağlı ortaklıklarının 100.000’den fazla çalışanına dağıtılacağı söyleniyor.

American Airlines , Lion Air ve Etiyopya Havayolları’nın da dahil olduğu iki ölümlü kazadan sonra dünya genelinde 737 Max’ın uçuşunun yasaklanmasından sonra en çok etkilenen havayollarından biriydi . Şirketin filosunda bu modelden 24 jet var . Geçen yıl American Airlines , yasak sebebiyle yaklaşık 540 milyon dolarlık bir darbe beklediğini söylemişti.

Geçtiğimiz ay Boeing’le benzer bir anlaşma imzalayan Southwest’in filosunda daha fazlası var. Amerikan Hava Yolları hisseleri Pazartesi günkü işlem sonrası yaklaşık % 0.4 oranında hafifçe yükseldi.

737 Max’in gökyüzüne ne zaman dönebileceğine dair hala bir bilgi yok, Boeing onay için federal yetkililerle çalışıyor.American Airlines, 737 Max’ı en erken Nisan ayına kadar programlarından çıkardı.

Diğer havayolları haberleri

Türk Hava Yolları’ndan İngiliz yolculara ücretsiz konaklama

Sabiha Gökçen’de Pegasus uçağı pistten çıktı. Uçuşlar durduruldu.

Grevlere rağmen Air France, Pazartesi -Salı tüm uçuşlarını yapacak.

Benzer Haberler