Ana sayfa » Havayolları » AB, Alitalia’ya verilen 400 Milyon Euro kredi için soruşturma başlattı.
75 Yaşındaki Alitalia Bu Gece Göklere Veda Ediyor

AB, Alitalia’ya verilen 400 Milyon Euro kredi için soruşturma başlattı.

Avrupa Komisyonu, İtalyan hükümetinin Alitalia’ya verdiği 400 milyon Euro’luk kredinin ‘devlet yardımı’ kapsamına girip girmediğini ve şirketlere yapılacak devlet yardımı kurallarına uyup uymadığını değerlendirmek için kapsamlı bir soruşturma başlattı.

2019’un sonlarında, İtalyan makamları, Alitalia’ya 400 milyon Euro’luk yeni bir kredi vereceğini açıklamıştı. Krediyle ilgili kanun hükmünde kararname Aralık 2019’da İtalyan hükümeti tarafından çıkarılırken Ocak 2020’de ilgili kararname İtalyan Parlamentosu tarafından yasaya dönüştürüldü.

Kararname ayrıca Alitalia’nın varlıklarının elden çıkarılabilmesi için gerekli prosedürün 31 Mayıs 2020’ye kadar tamamlanması gerektiğini öngörüyor.

Avrupa Komisyonu’nun amacı, verilen bu kredinin devlet yardımı olup olmadığını ve eğer devlet yardımı ise yürürlükteki mevzuata uygun olup olmadığını anlamak. Komisyon, kredinin geçerli AB kurallarına uygun olmayan bir ‘Devlet yardımı’ olduğunu iddia eden bir takım şikayetler aldığını belirtti.

Alitalia,’nın % 51 hissesi Compagnia Aerea Italiana (CAI) ve %49 hissesi Etihad Airways ‘e ait. Havayolu birkaç yıldır finansal sıkıntı yaşıyor. Mayıs 2017’de, Alitalia, İtalyan iflas yasası uyarınca olağanüstü idare altına alındı. Şirket olağanüstü yönetim altına alındıktan sonra, İtalyan makamları Alitalia’nın varlıklarını satmaya karar verdiler. Komisyon yine İtalyan hükümeti tarafından 2017 ‘de havayoluna sağlanan 900 milyon Euro’luk bir köprü kredi için de soruşturma başlatmıştı ve bu soruşturma bugünkünden bağımsız şekilde devam ediyor.


Avrupa Birliği mevzuatına göre kamu, eğer bir şirkete ekonomik katkı sağlıyor ve bu katkı piyasa koşullarından farklı şartlarda sunuluyorsa devlet yardımı olarak kabul edilebilir ve devlet yardımları adil rekabet kurallarına uyumlu olmak zorunda. Yani firmanın rakiplerine bir dezavantaj oluşturmaması gerekiyor.

Kaynak: European Commission

Benzer Haberler