Ana sayfa » Havayolları » 75 Yaşındaki Alitalia Bu Gece Göklere Veda Ediyor
75 Yaşındaki Alitalia Bu Gece Göklere Veda Ediyor

75 Yaşındaki Alitalia Bu Gece Göklere Veda Ediyor

75 yıldır gökyüzünde olan İtalyan Havayolu Alitalia, bu akşam (14 Ekim) yapacağı Cagliari- Roma uçuşuyla son yolculuğuna çıkıyor.


Uçak yerel saatle 23.20 civarı Roma’ya indiğinde, İtalya’nın ulusal havayolu şirketi 75 yıllık ömrünü tamamlamış olacak.

Son uçuşun detayları aşağıdaki linkten takip edilebilir:

https://www.flightradar24.com/AZA96Z/298152d8


Alitalia yerini nispeten daha küçük yeni milli havayolu ITA (Italia Trasporto Aereo)’ya bırakıyor.


1946 yılında kurulan Alitalia 2017 yılından bu yana iflas durumundaydı. Havayolu Mart 2020’de İtalyan hükümeti tarafından kamulaştırılmıştı.


Uzun görüşmeler sonrası Avrupa Birliği ve İtalyan hükümeti temmuz ortasında, iflas durumunda olan Alitalia’nın kapatılıp yerine ITA’nın yeni şirket olarak kurulması konusunda anlaşmışlardı.


Ancak Alitalia markası tamamen yok olmayabilir.


İtalyan hükümetinin AB Komisyonu ile yaptığı anlaşma uyarınca, Alitalia markası açık artırmaya çıkarıldı ve 290 milyon Euro’luk bir taban fiyat belirlendi. Ancak bu fiyata hiçbir alıcı çıkmadı.


Ardından ITA, Alitalia markasını ve ilgili domain adreslerini 90 milyon Euro karşılığında devraldı. Böylece ITA, Alitalia’ya ait web sitelerini, markayı, uçak tasarımlarını, üniformaları ve diğer kurumsal kimlik araçlarını kullanmaya devam edebilecek.

Benzer Haberler