Ana sayfa » Avrupa » WTTC’ye göre Turizmde 100 Milyon kişi işini kaybedebilir

WTTC’ye göre Turizmde 100 Milyon kişi işini kaybedebilir

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC) önceki tahminini güncelleyerek koronavirüs salgını nedeniyle turizm sektöründe 100 Milyon kişinin işini kaybedebileceğini söyledi.


Konseyin bundan önceki öngörüsü 75 Milyon iken krizin derinliği nedeniyle tahminler % 30 oranında güncellendi. WTTC analizi, krizin neden olduğu ekonomik kaybın da 2,7 trilyon dolara ulaşacağını gösteriyor.


Konsey, bugün online bir toplantıda bir araya gelen G-20 ülkelerinin Turizm Bakanlarını krizin boyutu konusunda uyarırken risk altındaki 100,8 milyon işin yaklaşık 75 milyonunun G20 ülkelerinde olduğu belirtildi.


WTTC CEO’su Gloria Guevara şunları söyledi:


“Bugün toplanan G20 Turizm Bakanlarını krizin boyutu konusunda uyardık ve devletlerin sektörümüzü korumak için nasıl hızlı adımlar atmaları gerektiğini anlattık.

Seyahat ve Turizm, global ekonominin belkemiğidir. Bu sektör olmadan global ekonomi toparlanmakta zorlanacak ve yüz milyonlarca insan yıllar boyunca büyük maddi ve zihinsel hasara uğrayacak. ”

WTTC’nin analizine göre bölgesel olarak en fazla iş kaybı 63,4 Milyon ile Asya kıtasında olacak. Diğer bölgeler ise şu şekilde sıralanıyor:

Avrupa: 13 Milyon
Afrika: 7,6 Milyon
Amerika: 14,1 Milon
Ortadoğu: 2,6 Milyon

Kaynak: WTTC

Görsel: Creative Commons

Benzer Haberler