Ana sayfa » Avrupa » TUI’nin cruise gemisinde covid-19 belirsizliği

TUI’nin cruise gemisinde covid-19 belirsizliği

Yunanistan’daki Girit Adasından Pazar günü hareket eden ve TUI Cruises tarafından işletilen bir gemide 12 mürettebatın covid-19 test sonuçları pozitif çıkarken daha sonra 6’sının testi negatife döndü.


Yunanistan Denizcilik ve Ada Politikası Bakanlığı’na göre, Mein Schiff 6 gemisinde test yapılan 150 ekip üyesinden 12 sinin test sonuçları pozitif çıktı.


922 yolcu taşıyan gemide yolcuların gemiye binmeden önce negatif test sonucu ibraz etmeleri gerekiyordu.


Bir TUI sözcüsü, “Pazartesi günü, Mein Schiff 6’nın 12 mürettebatı için bir laboratuvardan pozitif test sonuçları aldık. 12 mürettebat üyesinden hiçbirinde herhangi bir semptom görülmedi” dedi.


Gemi bugün Atina yakınındaki Pire Limanı’na yanaştı ve Yunanistan Sağlık Bakanlığı ekipleri daha fazla test yapmak için gemiye çıktı. Şu an için kimsenin gemiden çıkmasına izin verilmediği belirtiliyor.


TUI, “Alınan sağlık önlemleri ve gemi temizleme kuralları sayesinde, ziyaretçiler ve mürettebat için endişelendirecek bir durum yok” dedi.

TUI Cruises tarafından öğleden sonra yapılan güncel açıklamada, Mein Schiff 6’da COVID-19 testi pozitif çıkan 12 mürettebatta TUI Cruises ve Yunan Otoriteleri tarafından gerçekleştirilen iki testin ardından covid-19 tespit edilmediği belirtildi.

Ancak Mein Schiff 6, Pire’de demirlemeye devam ediyor.

Yunan medyasında çıkan haberlere göre mürettebatın tekrar test edilmesi ve tüm yolculara da COVID-19 testi yapılması bekleniyor.

TUI tarafından yapılan açıklamanın devamında şöyle denildi:

”Tamamen ihtiyati bir önlem olarak ve Yunanistan’daki yetkililerle koordine edilen süreçlere uygun olarak, ilgili 12 mürettebat üyesi ve onlarla temastaki 24 çalışan Pazartesi günü derhal izole edildi. Nihai sonuçlar alınana kadar izole edilmiş durumda kalacaklar. ”

Benzer Haberler