Ana sayfa » Avrupa » TUI, 940 Milyon Euro Zarar Açıkladı
TUI, 1.8 Milyar Euroluk Sermaye Artışına Gidiyor

TUI, 940 Milyon Euro Zarar Açıkladı

Avrupa’nın en büyük tur operatörü TUI Group bugün ikinci çeyrek finansal verilerini kamuoyuyla paylaştı.


Açıklanan verilere göre TUI’nin 30 Haziran itibariyle son üç aylık geliri 650 Milyon Euro olarak gerçekleşti. Şirketin geçen yıl aynı dönemdeki geliri covid-19 kısıtlamaları nedeniyle 71.8 Milyon Euro idi.


Grup bu dönemde yaklaşık 940 Milyon Euro zarar açıklarken geçen yıl aynı dönemde 1.5 Milyar euro zarar etmişti.


TUI Mayıs ayından bu yana toplam yaklaşık 1,5 milyon yeni rezervasyon alırken ​​grup şu anda 2021 yazı için 4,2 milyon rezervasyon almış durumda. TUI bu çeyrekte pandeminin başından bu yana ilk kez 320 Milyon Euro’luk pozitif nakit akışı kaydetti.


Şirket 2021 yaz kapasitesini, 2019 yaz programının %60’ı seviyesinde tutuyor.


TUI CEO’su Fritz Joussen şunları söyledi:

“Devletlerin seyahat kısıtlamaları kaldırılır kaldırılmaz müşteri talebi ve rezervasyon ivmesi yüksek seyrediyor. Devletin normal girişimcilik özgürlüğünü geri verdiği yerde, biz çok başarılıyız. Devletlerin müdahale ettiği ve girişimcilik özgürlüğünü kısıtladığı durumlarda, bu müdahaleler rezervasyonları etkiler. Mayıs ayından bu yana bir buçuk milyon ek rezervasyon ve yaz sezonu için toplam dört milyondan fazla rezervasyon ile rakamlar cesaret verici. Özellikle Almanya’da ve Kıta Avrupası pazarlarında, mevcut rezervasyon rakamları yüksek bir bastırılmış talep olduğunu gösteriyor. İngiltere’de seyahate ancak Temmuz ortasında izin verildi. Bu nedenle talep ve rezervasyonlar 4. çeyrekte rakamlara yansıyacaktır. İşler geri dönerken TUI’nin dönüşümü (dijitalleşme) de etkisini gösteriyor”

TUI Group Temmuz sonunda, aldığı toplam 4,7 milyar Euroluk döner kredinin vadesini 2024 yazına kadar uzatma konusunda bankalar ile anlaştığını duyurmuştu.

Benzer Haberler