Ana sayfa » Avrupa » Avrupa turizminde 29 Milyon kişi işini kaybedebilir

Avrupa turizminde 29 Milyon kişi işini kaybedebilir

Avrupa Seyahat Komisyonu’nun (ETC) turizmde trend ve beklentileri araştırdığı 2020 ikinci çeyrek raporuna göre covid-19 ile ilgili global sağlık krizi ve krizin getirdiği belirsizlikler, Avrupa turizmini daha önce yaşanmamış bir daralmayla karşı karşıya getirdi.


Komisyonunun araştırması Avrupa’ya yapılan seyahatlerin bu yıl 2019’a göre % 54 daha az olacağını öngörüyor. Rapora göre Avrupa’ya gelen uluslararası turist sayısı 2020 yılının ilk dört ayında, 2019’un aynı dönemine göre %44’lük bir düşüş yaşadı. Turizmle ilgili iş kaybı ise 14,2 Milyon ile 29,5 Milyon arasında olabilir.


Komisyonun son verileri Ocak-Mayıs 2020 döneminde Avrupa’daki destinasyonlara yapılan rezervasyonlarda geçen yılın aynı dönemine göre % 96,9 düşüş olduğunu gösteriyor.


Raporun beklentiler kısmında ise maliyetler, uluslararası seyahat kısıtlamaları, ulaşım imkanlarının kolaylığı ve sağlık endişeleri sebebiyle, tüketicilerin evlerine daha yakın mesafelerdeki destinasyonları tercih edeceği ve toparlanmaya iç turizmin ve kısa mesafelere yapılan seyahatlerin öncülük edeceğinin altı çiziliyor.


ETC İcra Direktörü Eduardo Santander şunları söyledi:


“ COVID-19 salgınının sektör üzerinde derin bir etkisi oldu. İnovasyon, sürdürülebilir büyüme, iklim değişikliği ve dijitalleşme hakkında uzun süredir konuşuyoruz. Bu süreci fırsat bilip bazı şeylere yeniden başlayabilir, mevcut modelleri sorgulayabilir ve nihayet tüm bu konuları ciddiye alabiliriz. Bu krizden kurtulurken yarının turizmine geçişi ve dönüşümü hızlandırabiliriz.”

© Haber, kaynak gösterilerek ve link verilerek kısmen veya tamamen kullanılabilir.

Benzer Haberler