Ana sayfa » Avrupa » Almanya, İngiltere’yi Kırmızı Listeye Aldı, Turistik Seyahat Yasaklanıyor
Almanya'dan Türkiye'yi de İlgilendiren Seyahat Kararı

Almanya, İngiltere’yi Kırmızı Listeye Aldı, Turistik Seyahat Yasaklanıyor

Almanya Cumartesi günü, İngiltere’yi covid-19 açısından en yüksek riskli gruba aldı.


Bu karar ile İngiltere’den Almanya’ya yapılacak turistik seyahatler yasaklanırken test ve karantina kuralları da sıkılaştırıldı.


Almanya’da Robert Koch Enstitüsü Cumartesi günü yayınladığı güncellemede Kuzey İrlanda, Man Adası ve Channel Adaları da dahil olmak üzere tüm Birleşik Krallık topraklarını 20 Aralık Pazartesi gününden itibaren ‘Yeni virüs varyant alanları’ kategorisine aldı.


Yeni uygulama, Alman vatandaşları ve oturma izni sahipleri dışında İngiltere’den Almanya’ya gelen neredeyse tüm yolculara geçici bir yasak getiriyor.


Almanya’ya girişine izin verilen kişiler ise aşıları tam olsa veya yakın zamanda Covid’den kurtulmuş olsalar bile iki hafta karantinada kalmak zorunda kalacaklar. Bu kişilerin ayrıca son 48 saat içinde yapılmış ve sonucu negatif olan bir PCR testi göstermeleri gerekiyor.

Worldometer verilerine göre İngiltere’de 18 Aralık’ta 90 binin üzerinde yeni koronavirüs vakası tespit edildi. Ülkedeki aktif vaka sayısı ise 1,39 milyonun üzerinde.

Artan Omicron vakaları nedeniyle Fransa da geçtiğimiz günlerde İngiltere’den zaruri olmayan seyahatlere kısıtlama getirmişti.


Almanya’nın kırmızı listesinde İngiltere’nin dışında Botsvana, Eswatini, Lesoto, Malavi, Mozambik, Namibya, Zimbabve ve Güney Afrika bulunuyor.


Robert Koch Enstitüsü ayrıca Andora, Danimarka (Faroe Adaları ve Grönland dahil), Fransa – ( Réunion dahil), Lübnan ve Norveç’i ikinci riskli kategori olan ‘yüksek riskli bölgeler’ grubuna aldı.


Bu ülkelerden Almanya’ya dönen aşısız yolcular 19 Aralık’tan itibaren minimum 5 günlük bir karantina uygulamasına tabi olacaklar.

Benzer Haberler