Ana sayfa » Türkiye » YDA, Dalaman Havalimanının %60’ını sattı
Dalaman Havalimanı'nın %60'lık hissesinin İspanyol Ferrovial Grubu'na Satışı Tamamlandı

YDA, Dalaman Havalimanının %60’ını sattı

İspanyol Ferrovial Grubu, Dalaman Uluslararası Havalimanı imtiyazını elinde bulunduran şirketin %60 hissesini 140 milyon Euro karşılığında YDA Group’tan satın aldı.


YDA Group, şirketin %40 hissesini elinde tutmaya devam edecek. Satışın resmi izinlerin alınmasının ardından 2022’nin ilk yarısında tamamlanması bekleniyor.


YDA Group, 2014 yılında havalimanını işletmek üzere 26 yıllık bir imtiyaz aldı ve daha sonra bu süre 2042’ye kadar uzatıldı. İmtiyaz sözleşmesi, 2018 yılında hizmete giren yeni dış hatlar terminalinin yapımını da kapsıyordu.


Ferrovial Havalimanları CEO’su Luke Bugeja, “Bu, uluslararası turizm alanında Türkiye’de hızla büyüyen bir destinasyon haline gelen bir yerde havalimanı portföyümüzü çeşitlendirmek için eşsiz bir fırsat” dedi.


YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan ise şunları söyledi:


“Ferrovial’i bir ortak olarak görmekten mutluluk duyuyoruz. Bu stratejik ittifak, her iki şirketin Türk havacılık sektöründeki uzmanlığını bir araya getirmek için eşsiz bir fırsatı temsil ediyor. Coğrafi tamamlayıcılığımızdan kaynaklanan sinerji, müşterilerimizi yeni destinasyonlara ulaştırırken, hem Dalaman hem de diğer pazarlar için önemli bir büyüme potansiyeli sunacak. Havacılık sektöründe küresel bir varlığa sahip iki grup arasındaki bu ortaklığın başarımıza daha fazla katkıda bulunacağına inanıyoruz.”

Benzer Haberler