Ana sayfa » Türkiye » ‘Villa Kiralama Oteller İçin Haksız Rekabete Neden Oluyor’
'Villa Kiralama Oteller İçin Haksız Rekabete Neden Oluyor'

‘Villa Kiralama Oteller İçin Haksız Rekabete Neden Oluyor’

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un katılımıyla gerçekleştirilen TOBB Müşterek Konsey Toplantısı’nda FTSO üyelerinin sorunlarına çözüm istedi.

Toplantıda konuşan Çıralı, yeni bir sektör haline gelen villa kiralama konusunda yaşanan sorunları dile getirdi.


Toplantıda söz alan FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, küresel salgın nedeniyle 2020 ve 2021 yıllarında çok zorlu geçtiğini vurgulayarak, FTSO üyelerinin çözüm bekleyen sorunlarını aktardı. “Diliyorum ki, o zor günler geride kalsın, 2022 yılında bir daha o günleri yaşamayalım” diyerek sözlerine başlayan Başkan Çıralı, Covid-19 salgınıyla birlikte bölge ekonomisinde bir sektör haline gelen ve oteller için haksız rekabete neden olan villa kiralama ile ilgili acilen yasal düzenleme yapılması gerekliliğine dikkati çekti.


Bu süreçte “villa kiralama” işinin yeni bir tatil modeli, bir turizm çeşidi olduğunu ifade eden Çıralı, “Villa kiralamayı, Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ile Taşınmaz Ticareti hakkında Yönetmelik hükümleri kapsamında sıradan bir kiralama işi olarak görmek, turizmde konaklama faaliyeti yürüten işletmeler açısından çok ciddi haksız rekabete neden oluyor. Konaklama tesislerinden; iş yeri açma ve çalışma mevzuatı başta olmak üzere; sağlık, temizlik, güvenlik, çevresel faktörlerin korunmasına yönelik önlemler için pek çok belge talep edilmektedir. Bu yükümlülükleri karşılamak konaklama tesislerini zaman, personel, harç vb. yükümlülükler ile karşı karşıya bırakmaktadır. Aynı işi yapan villa sektörü ise söz konusu yükümlülüklerle karşılaşmamaktadır.” diye konuştu.

Kaynak: Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası

Benzer Haberler