Uluslararası Ekoturizm Çalıştayı Sona Erdi

Uluslararası Ekoturizm Çalıştayı Sona Erdi

Tokat Belediyesi, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) ve Uluslararası Ekoturizm Derneği iş birliğiyle düzenlenen Uluslararası Ekoturizm Çalıştayı ödül töreni ile sona erdi.

Çalıştayın açılışına; Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Uluslararası Ekoturizm Derneği Başkanı John Bruno, Uluslararası Ekoturizm Derneği Başkan Yardımcısı Murtaza Kalender, Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Çelik, Tokat Dedeman Otel İcra Kurulu Başkanı Banu Dedeman, 22 ülkenin Ankara büyükelçisi ile 245 yerli ve yabancı katılımcılar katıldı.
Tokat Dedeman Otel’de yapılan çalıştayın açılışında ekoturizm ve sürdürülebilir turizm ile ilgili konuşmalar ve sunumlar yapıldı.

BAŞKAN EROĞLU, “ŞEHRİMİZİ EN İYİ ŞEKİLDE TANITMAYA GAYRET ETTİK”

Uluslararası Ekoturizm Çalıştayı açılış töreninde konuşma yapan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, “Tokat’ımızın turizm girdisine büyük katkı sağlayacak etkinliklerin destekçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

Başkan Eroğlu konuşmasında şunları söyledi:

“16’ncısının düzenlendiği Uluslararası Ekoturizm Çalıştayı’nın şehrimize, ülkemize hayırlı olmasını diliyor, organizede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Tokat’ımız Türkiye’nin coğrafi haritasının tam da ortasında olan, iklimi, doğası, tarihi ve güler yüzlü insanlarıyla eşsiz bir şehir. Tokat’ımızın tarihini incelediğimizde Bakır Çağın sonlarına doğru kalkolitik dönemlerden itibaren M.Ö. 5500’lere dayanan yaşamın bu coğrafyada görüyoruz. 1071 ile Türk hâkimiyetine geçen bu eşsiz topraklar asla işgal görmemiş.

Ünlü Türk gezgin Evliya Çelebi Seyahatnamesinde; ‘Bu havası hoş şehrin dört tarafında bahçe ve bostanlar içinden sular akar. Her bağında birer köşk, havuz, fıskiyeler ve çeşitli meyveler bulunur. Halk zevk ehlidir. Gariplerle dostturlar, kin tutmaz, hile bilmez, yumuşak huylu insanlardır. Cami, saray, köşk ve imaretleri o kadar sağlam ve güzel olur ki buralara girenler hayran olurlar. Alimler Konağı, Fazıllar Yurdudur’ demiştir.

Yine Hz. Mevlana, Tokat’a Gitmek Gerekir demiştir. Böylesine güzel bir şehri şereflendirip, onurlandırdığını için teşekkür ederim. İki gün boyunca şehrimizde belirli bölgelerde ziyaretler yaptınız. İnşallah en iyi şekilde şehrimizi tanıtmaya gayret etmişizdir. Bugün ve yarın yapılacak Çalıştay Tokat için çok önemlidir. Turizm konusunda, Ekoturizm noktasında Tokat’ın çok önemli bir yer edineceğini düşünüyoruz. Hem meyvesi, hem sebzesi hem farklı aromaları ile Tokat Türkiye’de en nadide illerden biridir. Uzman kişilerin şehrimiz için görüşlerini her daim önemsiyoruz. Tokat’ımızı ekoturizm noktasında çok daha iyi yerlere getireceğimize inanıyorum. Günün sonunda Tokat için, Türkiye’miz için önemli bir çalıştay olacağını temenni ediyorum”

VALİ BALCI, “TURİZM, TİCARET VE TARIM ÜÇLÜSÜ İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM”

Çalıştayın açılışında konuşma yapan Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, “Tokat gibi tarihi bir kentte sizleri ağırlamaktan mutluluk duyuyorum. Bu etkinliği organize eden Uluslararası Ekoturizm Derneği’ne, Tokat Belediyemize, Valiliğimiz Kültür ve Turizm İl Müdürlüğümüze ve OKA’ya teşekkür ediyorum.

Tokat’ta 7 tane Türkiye’nin en gözde ovaları mevcuttur. Yaklaşık 84’e yakın bitkisel üretim anlamında tarımsal ürünler elde ediyoruz. En önemli özelliği de Tokat’ta meralarımız ve tarımsal ürünlerimiz bozulmamış. Sürdürülebilir Kalkınmanın sağlanması için tarım çok önemlidir. Tokat için de tarım çok önemlidir. Turizm, ticaret ve tarım üçlüsünün gelişmesi anlamında bu çalıştayı çok önemsiyorum. Roma döneminden bugüne kadar birçok tarihi eseri içerisinde barındırmaktadır. Türkiye’de geleneksel Türk-İslam özelliklerini gösteren sayılı illerden biridir Tokat. Tokat insanı yardımlaşma ve dayanışmacıdır. Aç susuz kimse yoktur. Anadolu insanının yardımseverliğini, misafirperverliğini ve cömertliğini gösterir. Türkiye’nin en güvenli illerinden biridir. Yatırımcılar için bu çok önemlidir. İnsanlarımız güvenilirdir. Kısacası Tokat, sahip olduğu imkânlar açısından hem tarih hem kültür ve hepsinden önemlisi büyük fırsatlar barındıran bir ildir.” dedi.

BAŞKAN YARDIMCISI MURTAZA KALENDER “TOKAT TÜRKİYE’NİN EN GÜZEL ŞEHİRLERİNDEN BİRİSİ”

Çalıştayda konuşan Uluslararası Ekoturizm Derneği Başkan Yardımcısı Murtaza Kalender, “Çok güzel bir duygu yaşıyoruz şuan. Tokat; doğası, iklimi ve insanı ile Türkiye’nin en güzel şehirlerinden birisidir. Bütün davetlilerimize Tokat’a geldikleri için teşekkür ediyorum” dedi.

Yapılan sunumların ve konuşmaların ardından, ekoturizm alanında ödül alanlara ödülleri takdim edildi. Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’na ise misafirperverliği ve çalıştaya katkılarından dolayı ödül takdim edildi.

Kaynak: Tokat Belediyesi

Benzer Haberler