Ana sayfa » Türkiye » TÜRSAB’tan KKTC’ye Destek
TÜRSAB'tan KKTC'ye Destek

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği’nin (KITSAB) davetlisi olarak kalabalık bir heyetle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ziyaret etti.


Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlar ve hükümet yetkilileriyle görüşme gerçekleştiren heyet, Türkiye ve Kıbrıs arasındaki turizmi geliştirmek üzere iş birliği protokolü imzaladı.

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar’ı makamında ziyaret etti.

Ziyaret kapsamında düzenlenen toplantıda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin turizmin her alanında gelişmesi üzere görüş alışverişinde bulunuldu.

SADECE TALİH OYUNLARI İLE DEĞİL DENİZİMİZ, GASTRONOMİMİZ, TARİHİ VE KÜLTÜREL ZENGİNLİĞİMİZİN DE ÖN PLANA ÇIKMASINI İSTİYORUZ

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, toplantı ile ilgili gazetecilere şu ifadelerde bulundu:

‘‘Dünyanın her yerinden misafirlerimiz geliyor ama en çok turisti ana vatandan gelen kardeşlerimiz oluşturuyor. Dünyada artan turizm maliyetleri malum, bu çerçevede Türkiye’den yurt dışına gitmek isteyenlerin KKTC’yi değerlendireceklerini düşünüyorum. Sadece talih oyunları ile değil denizimiz, gastronomimiz, tarihi ve kültürel zenginliğimizin de ön plana çıkmasını istiyoruz. Kıbrıs, Doğu Akdeniz bölgesinin en eski yerleşim yeri. Her tarafımızda birçok uygarlıktan benzersiz örnekler mevcut. Yemek çeşitliliği inanın herkesi şaşırtacak kadar zengin.’’

YURT DIŞINA ÇIKACAKSANIZ, ÖNCE KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ’NE GİDİN

TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya ise konuşmasında Kıbrıs’a yönelik turizm hareketlerini artırmak üzere görüşlerini ifade ederek Türk vatandaşlarına tatillerini Kıbrıs’ta yapmaları konusunda çağrıda bulundu.

Bağlıkaya, ‘‘Daha önce de var olan KITSAB-TÜRSAB iş birliğini bugün geliştirip güncelleyerek hayata geçirdik. Seyahat acentalarımızın KKTC’ye verdiği değer ve emek ortada; bunu daha da geliştirmek istiyoruz. Vatandaşımıza ‘Yurt dışına çıkacaksanız, ilk KKTC ye gidin’ ve ‘Kuzey Kıbrıs’ı görmeyen kalmasın’ diyoruz. Turizm sadece tatil demek değil, turist gelirse daha fazla yemek yenir, turist gelirse daha fazla domates ekilir. Her alanda burayı geliştirmek istiyorsak tatillerimizde KKTC’yi değerlendirmeliyiz. Buradan daha güzel yurt dışı mı var? Yurt dışına çıkacaksanız, önce Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gidin. Kuzey Kıbrıs’ı görmeyen kalmasın.” cümlelerini ifade etti.

Ardından TÜRSAB heyeti, KKTC Başbakanı Sayın Dr. Faiz Sucuoğlu, KKTC Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Sayın Fikri Ataoğlu ve KKTC Başbakan Yardımcısı, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Sayın Prof. Dr. Erhan Arıklı ile bir araya geldi.

KUZEY KIBRIS’TA YAKLAŞIK 70 SEKTÖR TURİZME BAĞLI

TÜRSAB heyeti ile birlikte basın mensuplarının katıldığı toplantıda KKTC Başbakanı Dr. Faiz Sucuoğlu, yaşanan tüm zorlukların birlikte aşılabileceği mesajını verdi.

Başbakan Sucuoğlu, ‘‘Sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için turizm olmazsa olmaz bir sektördür. Hizmet sektörü içerisinde en önde gelen ve en önemsediğimiz sektör. Son dönemde pandemi ile başlayan, Rusya-Ukrayna savaşıyla ciddi hissedilir bir sıkıntı yaşadığımız ve buna bağlı olarak bunun ekonomide yansımalarını bizzat gördüğümüz bir süreç izliyoruz. Kuzey Kıbrıs’ta yaklaşık 70 sektör turizme bağlı. Dolayısıyla turizmin irtifa kaybetmesi diğer sektörleri de olumsuz yönde etkiliyor. Umarız en kısa zamanda bir anlaşmaya varılır ve pazarlarımız hareketlenir. Biz artık sorunlarla yaşamayı öğrendik, başa çıkmayı da öğrendik. Bunları da hep birlikte atlatacağız. Güneyimizdeki Rum kesimi ile bir rekabetimiz var. Bu rekabeti de kaybetmememiz gerekiyor. Bu mücadele sadece ekonomik değil aynı zamanda siyasidir.’’ dedi.

Daha sonra heyet, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclis Başkanı Zorlu Töre’yi Cumhuriyet Meclisi’ndeki makamında ziyaret etti.

Ziyaret kapsamında düzenlenen toplantıda, Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) ile TÜRSAB arasında imzalanan iş birliği protokolü ile iki ülke arasındaki turizm hareketlerini geliştirmeye yönelik çalışmalar hakkında bilgi paylaşımında bulunuldu.

BİZ SİZİN DAHA ÇOK GELMENİZİ BEKLİYORUZ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclis Başkanı Zorlu Töre, ‘‘Biz sizi zaten kardeş olarak kabul ediyoruz. Hepimiz Türk milletinin mensubuyuz. Ayrı bir devlet olabiliriz ama Kıbrıs adası üzerinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bulunması Türk milleti için büyük bir şanstır. Dolayısıyla sizlerin desteğini her zaman bekliyoruz. Bildiğiniz gibi devletimiz birtakım izolasyonlar/ambargolar altındadır. Bundan dolayı da anavatan Türkiye ile bağlantılarımızın çok daha fazla olması gerekir. Sizlerin buraya çok daha fazla gelmesi gerekir. Bu toprakları Mehmetçik ve Mücahit birlikte vatan yaptı. Yılın her ayı iklimi çok müsait olan bir ülkeyiz. Burada otellerimiz ve yatırımlarımız var. Sizin desteğinizle bu daha da gelişecektir. Bizi tanımayan birçok ülke var ama en azından 85 milyonluk Türkiye’miz var; ki bölgede lider ülkedir. Dilde ve fikirde iş birliğinin mutlaka gelişmesi lazım. Türk dünyasının merkezi, Türkiye’dir. Türkiye bu işlere ne kadar öncülük yaparsa diğer Türk ülkeleri, komşu ülkeler, Balkanlar da yavaş yavaş buna uyacaktır. Biz sizin daha çok gelmenizi bekliyoruz. Biz sizi gönülden seviyoruz. Burası ayrı bir yer değildir. Antalya nasıl bir turizm merkeziyse, Kuzey Kıbrıs da fevkalade bir turizm merkezi olabilir.’’ sözleriyle ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ardından TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, sözlerinde şu ifadelere yer verdi:

‘‘Kıbrıs destinasyonunu çalışan seyahat acentaları ile birlikte muadil kuruluşumuz olan KITSAB’ı ziyaret ederek hem meslektaşlarımızı bir araya getirip hem de Kıbrıs-Türkiye arasındaki hareketliliği artırma gayreti içerisindeyiz. Amacımız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne daha fazla turist getirmek ve Türkiye’den olan trafiği geliştirmek. Yurt dışındaki Türk tur operatörlerinin vasıtasıyla yalnız Türkiye’ye değil, Kıbrıs’a da bir trafik sağlanabilir mi sorusunu değerlendiriyoruz.’’

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) ile sürdürülebilir ve verimli bir zeminde iş birliğini geliştirmek amacıyla iş birliği protokolü imzaladı.

TURİSTLERE ANLATIRKEN KKTC’DE KÜLTÜR, GASTRONOMİ, DAĞCILIK, DALIŞ GİBİ ETKİNLİKLER OLDUĞUNU DA AKTARALIM

Toplantıda konuşma gerçekleştiren KKTC Başbakan Yardımcılığı Turizm, Çevre ve Gençlik Bakanlığı Müsteşarı Serhan Aktunç, ‘‘KKTC algısını yeni bir noktaya getirmeliyiz. Her şey dahil sistemi olursa toplumla turizmin bir araya geldiği bir sistem olmaz. Bu yüzden ricam turistlere anlatırken KKTC’de kültür, gastronomi, dağcılık, dalış gibi etkinlikler olduğunu da aktaralım. KKTC, Almanya ve İngiltere’de de tanıtılıyor. Bu iş birliği kapsamında TÜRSAB’ın desteğiyle daha iyi noktalara geleceğiz. Bu ülkenin ayakta kalmasının yolu turizm sektörü olacak. Biz Bakanlık olarak aranızda olacağız’’ sözleriyle iş birliği ortamı oluşmasının önemini vurguladı.

BURAYA HEM KIBRIS HEM TÜRKİYE’DEKİ SEYAHAT ACENTALARININ SESİ OLMAYA GELDİK

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) ile gerçekleştirilen protokol imza töreni öncesindeki konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

‘‘Yurt dışına gidiyormuş gibi geldiğimiz zaman neredeyse her şeyimizi aynı olduğu bir bölgeye geliyoruz. Hem buradan Türkiye’ye hem de Türkiye’den buraya bakıldığında Kıbrıs’ın birinci pazarı Türkiye zaten. Dolayısıyla birlikte yapmamız gereken çok şey var. Çünkü herkes kendi derdine düştü. Firmalar zor durumda. Var olma mücadelesi söz konusu. Sıkıntılar tam bitti derken savaş başladı. Bölgede ne olursa olsun Türklerin buraya gelmesine engel hiçbir şey yok. Bölgede ne olursa olsun Kıbrıslı vatandaşların da Türkiye’ye gelmesiyle ilgili hiçbir sorun yok. Bugün, seyahat acentalarımızın sıkıntılarını değerlendirdik. Türkiye tarafında bunları çözmek adına elimizden geleni yapıyoruz. Buraya hem Kıbrıs hem Türkiye’deki seyahat acentalarının sesi olmaya geldik. Ziyaretlerimizin ve temaslarımızın verimli olacağını düşünüyorum.’’

Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) Başkanı Orhan Tolun ise konuşmasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin zengin turizm potansiyeline dikkat çekti.

ÜLKE İMAJI ÜZERİNE HEP BİRLİKTE ÇALIŞMAMIZ GEREKİYOR

Tolun, ‘‘İki yılı aşkın süredir sıkıntılar devam ediyor. Pandeminin üstüne bir de bölgedeki savaş durumlarından dolayı gerçekten aslında ana işimiz olan şeyleri yapamaz hale geldik. Burası sadece deniz-kum-güneş ile anılmamalı. Ülke imajı üzerine hep birlikte çalışmamız gerekiyor. Kıbrıs’ın sadece kumarla anılmamasını istiyoruz. Burası aynı zamanda bir aile tatil destinasyonu. Türkiye’de tatil yapacak insanların Antalya’ya nasıl gidiyorsa Kıbrıs’a da aynı şekilde o rahatlıkla gelmesini istiyoruz. Uçak fiyatların düşürülmesi ve yeni bir havayolu şirketinin kurulup devlet tarafından sübvanse edilmesi konusunda da herkes hemfikir. Birinci destinasyonumuz Türkiye’den senede 2 milyon yolcu geliyor. Bu rakamın 1 milyon 200 bini konaklamalı yolcu. Ambargolar nedeniyle Türkiye’deki acentalarımız aracılığıyla buraya turist getiriyoruz. 2 yıllık pandemide verimsiz bir dönem yaşadık. Acentalar hiç turist getiremedi, gazinolar kendi imkanlarıyla turist getirdi. 2022’nin daha iyi bir yıl olacağını düşünüyorum. Bu sene pandemiden çekinirken bir de Rusya-Ukrayna savaşı ortaya çıktı. Sanırım bu yıl Rus turistin gitmesi zorlaşacak. Ancak TÜRSAB’la bu süreci aşabiliriz’’ cümlelerini kurdu.

TÜRSAB heyetinin bir sonraki durağı, Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB) oldu.

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya ve beraberindeki Yönetim Kurulu Üyeleri, Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB) Başkanı Dimağ Çağıner ve Yönetim Kurulu Üyeleriyle bir araya geldi.

Toplantıda, konaklama sektörü üzerinden Kıbrıs’ın turizm potansiyelini, altyapısını ve Türkiye ile arasındaki turizm hareketliliğini geliştirecek çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Benzer Haberler