Ana sayfa » Türkiye » Turizmde Yeni Hedef: 29 Milyon Turist, 24 Milyar Dolar Gelir
Turizmde Yeni Hedef: 29 Milyon Turist, 24 Milyar Dolar Gelir

Turizmde Yeni Hedef: 29 Milyon Turist, 24 Milyar Dolar Gelir

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalya’da düzenlenen 11. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’ne katıldı.


Konuşmasında turizmde kasım ve aralık aylarının beklentilerin üzerinde geçtiğini belirten Bakan Ersoy 2021 hedefinin 29 milyon ziyaretçi, 24 milyar dolar gelir olarak tekrar revize edildiğini söyledi:


Bakan Ersoy konuşmasında şunları dile getirdi:

“Devlet ile beraber hareket eden ama her şeyi devletten beklemeyen, hızlı alınması gereken kararlara çabuk adapte olan, şikayet etmek yerine ‘Ben de varım’ diyen, risk alan siz, sektör oyuncuları sayesinde 2021 yılında sezon başında hedefimiz olan 25 milyon ziyaretçi 20 milyar dolar gelir seviyesini 28 milyon ziyaretçi ve 22 milyar dolar gelir olarak daha önce revize etmiştik. Beklentilerimizin üzerinde gerçekleşmekte olan kasım ve aralık aylarını dikkate aldığımızda hedefimizi 29 milyon ziyaretçi, 24 milyar dolar gelir olarak tekrar yukarı doğru revize ettiğimizi de duyurmak istiyorum.”


”Böylesi zor bir yılda devlet ve sektörün tüm kesimleri el ele vererek Akdeniz çanağında rakiplerimizi geride bırakarak tam da bir yıl önce söylediğimiz gibi V çıkış yapmayı başardık. Üstelik bunu yaparken 2018’de 647 dolar olan kişi başı turizm gelirimizi 830 dolara çıkarttık. Sadece ziyaretçi sayımızı, toplam gelirimizi değil, esas önemli olan kişi başı geliri de bu dönemde yükseltmeyi başardık.”

Kaynak: Turizm Bakanlığı

Benzer Haberler