Ana sayfa » Türkiye » Turizm sektörü sezon dışı talep için hesap yapıyor
2022 Yılı Turizm Geliri ve Ziyaretçi Sayısı Açıklandı

Turizm sektörü sezon dışı talep için hesap yapıyor

Pandemi nedeniyle darbe alan turizm sektöründe yaz sonuna doğru hareketin artması sezonu uzattı.

Önceki yıllarda ağustos ayında yoğunlaşan talep eylüle kaydı. Sahillerde yerli turist, yoğunluğunu yabancıya bırakırken, sektör temsilcileri Rusya’dan gelenlerin ağırlıkta olduğunu vurguluyor.

Ağustosta kapıları açan Ruslar, Türkiye’ye gelmeye devam ederse, normalde Akdeniz’de ekimde biten sezon kasım, aralık aylarına kadar uzayabilir. Bu yıl yüzde 50’den fazlası açılabilen tesisler, İngiltere, Ukrayna gibi ülkelerden de gelen talebin yeterli olup olmadığına karar vermek için ekim ayını bekliyor. Genelde yazın bitmesiyle kapanan Ege Bölgesi, bu yıl sezonu eylül ekime sarkıttı. Mega yatların da çevrelediği, Göcek, Selimiye, Dalyan gibi bölgelerde yatların yoğunluğu ile işletmeler, sezonu kasıma kadar uzatacak. Sektör, yatların Türkiye kıyılarına gelmesinin önümüzdeki yıla olumlu etkileri olacağını belirtiyor.

“Eylülde yerli-yabancı oranı tersine döndü”

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, pandemi etkisiyle yaz aylarının yerli turist ağırlığıyla geçtiğini hatırlatırken; eylülde yüzde 80 yerli, yüzde 20 yabancı turist oranının tersine dönmeye başladığını söyledi. İşler, “İngiltere, Rusya ile Polonya ve Romanya olmak üzere Orta Avrupa’da yüksek talep var. Türkiye’nin ‘güvenli turizm’ uygulamaları ile Avrupa’da en hijyenik tatil ortamını sunduğu çok iyi anlaşıldı.

Tedbirleri elden bırakmadan kurallara uyarsak, hem sosyal hayatta, hem de ekonomide iyi dönüşler almaya devam ederiz” diye konuştu. Eylül ayının iyi geçtiğini vurgulayan Comelia Diamond Golf Resort Spa Genel Müdürü Zafer Alkaya, rezervasyonlarda 20 Eylül’den sonra bir duraksama olduğunu hatırlatarak, “Geçen yılın gerisinde olsa da şu an kasım-aralık için rezervasyonlar mevcut. Futbol turizminde ise Rusya’ya kaldık sadece. Ancak belirsizlik sürüyor” dedi.

“Sezonun karnesi için ekimi bekliyoruz”

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, “Rusya’dan ve Almanya‘dan gelen misafirlerimizi ‘Güvenli Turizm’le ağırlıyoruz. Sezonun karnesini çıkarmak için eylül sonunu beklemek gerekiyor. Sezonun uzayıp uzamayacağını görmek ise ekimi bulacak gibi. Bu şartlarda doğru değerlendirmeleri yapmak daha uygun olacak” dedi.

“Eylül Ağustosa göre daha iyi bitecek”

Eylülün ağustosa göre daha iyi biteceğini belirten TÜRSAB Akdeniz Bölge Temsil Kurulu (BTK) Başkanı Ferit Turgut, ekimin aynı hızda geçmeyecek gibi göründüğünü söyleyerek, “Okulların açılmasıyla Türk misafir geri döndü, birçok yerliye çalışan oteller kapandı. Aynı durum Alman, İngiliz, Rus turistte de yaşanacak gibi… Otellerin birçoğu ekim sonu tesisi kapatmaya hazırlanıyor. Bunun iyiye gittiğini söyleyemeyiz” dedi. Şu anda görülen taleplerle kasım- aralık aylarına uzaması biraz daha zor göründüğünü ifade eden Turgut, 15 Ekim gibi düşüşlerin yaşanmasını beklendiğini, mevsimsel olarak düşen talebin önceki yıllardan biraz daha fazlasıyla olacak gibi göründüğünü kaydetti.

Kaynak: ETİK

Benzer Haberler