Ana sayfa » Türkiye » TURDEK-Turizmde Nitelikli Eğitim Çalıştayı Gerçekleştirildi
TURDEK-Turizmde Nitelikli Eğitim Çalıştayı Gerçekleştirildi

TURDEK-Turizmde Nitelikli Eğitim Çalıştayı Gerçekleştirildi

Turizm Fakülteleri Dekanlar Konseyi (TURDEK) tarafından Atatürk Üniversitesi Turizm Fakültesi ev sahipliğinde 10-11 Aralık 2021 tarihlerinde, turizm alanında kaliteli eğitimin arttırılması ve yeni dönemde yükseköğretimde turizm eğitiminin yol haritasının belirlenmesi amacıyla TURDEK Yürütme Kurulu Başkanı Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şule Aydın’ın başkanlığında “TURDEK-Turizmde Nitelikli Eğitim Çalıştayı” gerçekleştirildi.

Atatürk Üniversitesi Kültür ve Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirilen çalıştaya; Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdür Yardımcısı Vildan Satık ve Turizm Eğitimi Dairesi Başkanı İsa Satar, Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Özer, çeşitli üniversitelerin Turizm Fakültesi Dekanları, TURDEK Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Şule Aydın ve Konsey Üyelerinin yanı sıra diğer paydaş kamu kurumları katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından çalıştay, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı ve TURDEK Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Şule Aydın’ın açılış konuşmalarıyla başladı. Aydın, turizm sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü yetiştirebilmek için mesleki eğitimin önemli bir itici güç olduğunu vurguladı. Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Özer ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdür Yardımcısı Vildan Satık’ın yaptığı açılış konuşmalarının ardından panel gerçekleştirildi.

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Serhat Harman’ın moderatörlüğünde yürütülen panelde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Turizm Eğitimi Dairesi Başkanı İsa Satar, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi ve TUADER Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Muharrem Tuna ve Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi ve Turizm Eğitimi Değerlendirme ve Akreditasyon Kurulu (TURAK) üyesi Prof. Dr. Celil Çakıcı konuşmacı olarak yer aldı.

Turizmde Nitelikli Eğitim Çalıştayı’nda dört başlık ele alındı. İlk oturumdan itibaren “Turizm Fakültelerinin Yapısal Sorunları ve Turizm Meslek Yasası”, “Eğitim-Öğretim Müfredatları”, “Anabilim Dalları” ve “Turizm Fakültelerinde Uygulamalı Eğitim” konuları konuşuldu.

Çalıştay oturumlarının hemen ardından TURDEK Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Şule Aydın’ın başkanlığında Genel Kurul gerçekleştirildi. Çalıştay sonrası yapılan istişareler neticesinde sonuç bildirisi hazırlanarak değerlendirmelerde bulunuldu.

Kaynak: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi

Benzer Haberler