Ana sayfa » Türkiye » TUI ve Barut Ailesinin Ortak Şirketi 25 M Euro Kredi Aldı
TUI ve Barut Ailesinin Ortak Şirketi 25 M Euro Kredi Aldı

TUI ve Barut Ailesinin Ortak Şirketi 25 M Euro Kredi Aldı

TUI grubu ve Barut Ailesinin ortak girişimi olan Bartu Turizm Yatirimlari, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD)’den 25 milyon euro kredi aldı.


2011 yılında kurulan şirket, Antalya ve Fethiye’de toplam 1.246 odalı dört oteli işletiyor.


EBRD’nin uzun vadeli kredisi, şirketin mevcut kredilerini yeniden finanse edecek ve Bartu Turizm’in kredi vadelerini uzatacak. Proje ile Bartu Turizm, yeni bir Gastronomi Akademisi lansmanı ile Türkiye’de otelcilik ve turizm sektöründeki gençlere yeni eğitim fırsatları açacak.


Proje ayrıca, otel misafirleri için düzenlenecek yerel gastronomi ve ürünlere odaklanan günübirlik turlar ile mutfak ve tarım turizminin tanıtımına destek verecek.


EBRD Türkiye Genel Müdürü Arvid Tuerkner şunları söyledi:


“Türk turizmi 2020’den itibaren güçlü bir toparlanma gördü, ancak hala pandemi öncesi seviyelerin oldukça altında. EBRD kredisi, Bartu Turizm’in kredi vade profilini uzatmasına ve tarım üreticilerini dahil ederek yerel topluluğa geri vermesine ve ayrıca gençleri Türkiye ekonomisinin önemli bir sektöründe eğitmesine yardımcı olacak.”


Bartu Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Barut ise şöyle konuştu:


“Covid-19 pandemisinin süregelen etkisine rağmen, güvenli turizm düzenlemeleri kapsamında uygulanan hizmet kalitesi ve sağlık ve güvenlik önlemleri sayesinde Türk turizm sektörü 2021 yılında güçlü bir şekilde toparlandı. Barut Hotels’in 50. yılını kutlarken, Türk turizm sektöründe EBRD destekli ilk firma olmaktan onur duyuyoruz. Türk turizm sektörünün sürdürülebilirliğine ve rekabet gücüne katkıda bulunmak için yerel mutfak ve tarım uygulamalarını teşvik etmeyi, çalışanlarımız için eğitim fırsatlarını artırmayı ve yerel yönetimlerle ortaklıkları artırmayı amaçlıyoruz.”

EBRD, 2009’dan bu yana Türkiye’de çoğunluğu özel sektöre ait 361 projeye 14 milyar Euro’dan fazla yatırım yaptı.

Kaynak: EBRD

Benzer Haberler