Ana sayfa » Türkiye » ”Personelimize daha iyi imkanlar sunmalıyız”
''Personelimize daha iyi imkanlar sunmalıyız''

”Personelimize daha iyi imkanlar sunmalıyız”

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı Burhan Sili “Eğitimli bireyler farklı sektörlere kayıyor. Personelimize daha iyi imkanlar sunmalıyız” dedi.

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) ile Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, 3 günde 5 toplantı düzenleyerek Okurcalar’dan Kargıcak’a kadar uzanan oteller bölgesindeki ALTİD üyeleriyle bir araya geldi. Toplantı serisinin ardından açıklamada bulunan Başkan Sili, şunları söyledi:


‘TOPLANTILAR DEVAM EDECEK’
2020 senesinde pandeminin yarattığı etkiyle birlikte yaşadığımız sıkıntılı dönemin ardından, 2021’de bugün Antalya-Alanya gelen misafir verileri, sahil büfe düzenlemeleri, pandemi süreci ve sonuçları, normalleşme süreci ve yeni normaller ile ilgili değerlendirme toplantıları yaptık. Önümüzdeki hafta Merkez’de bulunan Keykubat ve Kleopatra bölgesi üyelerimizle de bir araya gelerek değerlendirme toplantılarımızın yer aldığı süreci tamamlamış olacağız.


‘MİSAFİR TALEPLERİ DEĞİŞTİ’
2020 senesi itibariyle sektörde yaşananlar ve 2015’den başlayarak gelen misafir sayılarıyla birlikte turizmde değişen trendler, bölge olarak ne konumda olduğumuz ve bundan sonra nereye gidebileceğimizle alakalı değerlendirmelerde bulunduk. Değişen misafir talepleriyle, pazarlama metotlarıyla ilgili ve gelecek dönemde Alanya bölgesinde sektörün geliştirilmesi, ürün çeşitlendirmesi konusunda olasılıkları ele aldık. Konaklama sektörü talepleri ve önerileriyle alakalı üyelerimizi dinledik.


‘SAHİL BÜFELERİ DEĞİŞİME GİRİYOR’
TGA’nın ve Alanya Turizm Tanıtma Vakfı’nın (ALTAV) iç ve dış pazarda yapmış olduğu çalışmalar hakkında bilgiler verdik. 2022 senesi itibariyle önümüzdeki süreçte olası gelişmeler, misafir oranları ve yapmamız gerekenlerle ilgili fikir alışverişinde bulunduk. Alanya turizmi bugün ağırlıklı olarak deniz, kum ve güneş ekseninde varlığını sürdürüyor. Bu gerçeklikten yola çıkarak sahillerimizde yeni bir düzenin oturtulması gerekliliğini görüyoruz. Bu sebeple yapılacak doğudan batıya sahil büfeleri düzenlemelerini ve kriterlerini üyelerimizle paylaştık. Alanya turizminin kalite seviyesini bir adım daha yukarıya taşıyacağız. Bu anlamda Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’e katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz.


‘PERSONEL İMKANLARI İYİLEŞTİRİLMELİ’
Tesislerimizin kalitesini artırma noktasında, emek yoğun bir sektör olan turizmde personel eğitimleri, sosyal imkanları ve yaşam standartlarıyla ilgili olarak neler yapılması gerektiğiyle alakalı fikirlerimizi de ifade ettik. Çünkü Alanya ölçeğinde yılın tamamını kapsamayan kısa süreli sektörde kalifiye personelin tutunması giderek zorlaşıyor. Eğitimli bireyler farklı sektörlere kayıyor. Bu bağlamda personellerimize daha iyi imkanlar sunmalıyız.


‘SÖZLEŞME İHLALLERİ KONUŞULACAK’
Çok önemli bir konu da Syedra Antik Kenti oldu. Bu kent Alanya ve ülke turizmi açısından çok önemli bir nokta. Üyelerimizden, arkeolojik kazı çalışmalarına destek olma konusunda talep geldi. Konuyla ilgili üyelerimize genel destek çağrısında bulunacağız. Acentelerle otel işletmecileri arasında yapılan yazılı sözleşmelere rağmen bu sözleşmelere uyulmaması konusunda yine üyelerimizden dönüşler aldık. Acente kaynaklı sözleşme ihlalleri konusunda acente temsilcileri ile bir araya gelerek yaşanan sorunlar noktasında görüşmeler yapacağız.

Kaynak: ALTİD

Benzer Haberler