Ana sayfa » Türkiye »  “Mersin’de turizm çok daha iyi noktalarda olmalı”
 “Mersin’de turizm çok daha iyi noktalarda olmalı''

 “Mersin’de turizm çok daha iyi noktalarda olmalı”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, KAFA Radyo’da yayınlanan ‘Deniz Dikkaya ile Turizm Kafası’ programının konuğu oldu. Mersin’in turizm potansiyeli ile ilgili konuşan Başkan Seçer, “Mersin’de turizm çok daha iyi noktalarda olmalı” dedi.

“Turizm daha çok hükümet politikalarıyla ilintili bir sektör”

Mersin denilince akla yeşilin ve mavinin bir arada olduğu bir kent geldiğini anlatan Seçer, “Burada güzelliğe dair ne ararsanız var. Çok kadim bir tarihimiz var. Birçok medeniyetler var. Semavi dinlerin her birinin sembollerini burada görmek mümkün. Muazzam bir kent hüviyetinde. Allah’ın lütfettiği her şeyi burada bulabilirsiniz” dedi. Mersin’in turizm potansiyeline dair de bilgiler veren Başkan Seçer, “Mersin’de turizm bu olmamalı, çok daha iyi noktalarda olmalı. Ama biliyorsunuz turizm daha çok hükümet politikalarıyla ilintili bir sektör. Yani eğer hükümetler, merkezi yönetimler bir bölgede turizmin gelişmesine yönelik bazı uygulamalar yapabiliyorsa; ki Antalya bunun en güzel örneğidir, orada turizm süratle gelişir. Çünkü turizmin ilk yatırım maliyeti yüksektir” diye konuştu.

“Pandemi öncesi rakamlara rahatlıkla ulaşabileceğimizi düşünüyoruz”

Mersin’in tarih turizminden inanç ve doğa turizmine kadar birçok olanak sunan bir kent olduğunu anımsatan Başkan Seçer, kentin pandemi öncesinde yılda yaklaşık 300 bin yabancı turistin konakladığı bir yer olduğunu anlatarak, şöyle devam etti:

“Tabii ki yerli turist sayısı bundan çok çok yüksek. Özellikle komşu illerden Adana, Urfa, Gaziantep, Konya, Karaman, Niğde’den gelen yerli turist var. Yazlıkçı konutlar ya da ikinci konutlar burada çok. Burada yazlarını geçirmek için gelen yerli turist sayısı da yaklaşık 2,5 milyondan aşağı değil. Pandemi döneminde oldukça düştü bu rakamlar. Yabancı turist sayısı 100 binli rakamlara kadar geriledi. Yine yerli turist sayısı da oldukça kan kaybetti o dönemde. 1 milyona yakın gerileme oldu. Normalleşme ile beraber pandemi öncesi rakamlara rahatlıkla ulaşabileceğimizi düşünüyoruz. Konaklama, yiyecek, içecek sektöründe çalışan insan sayısı da 15 bin civarında görülüyor. Bizim toplamda tesis sayımız 574. Oda sayımız yaklaşık 20 bin, yatak sayımız 46 bin civarında.”

“Burası Anadolu sentezi”

Mersin’i ziyaret etmek isteyen yerli ve yabancı turistler için kenti anlatan Başkan Seçer, Mersin merkez, Tarsus, Mut, Silifke, Erdemli, Aydıncık ve Anamur’da mutlaka görülmesi gereken tarihi yerlere değindi. Yumuktepe Höyüğü Arkeopark Projesi’ni çalıştıklarını da anlatan Seçer, “Şu anda da Bakanlık’tan izin aşamasındayız. Orası insanlık tarihinin her dönemine ait kalıntıları barındıran çok önemli bir yapı ve orayı da en kısa sürede hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bu tarihi yerlerimiz içerisinde; Alahan Manastırı, St. Paul Kuyusu, Mamure Kalesi ve Kirkos Antik Kenti yani Kızkalesi UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan değerlerimiz” dedi. Mersin’e gelenler için mutlaka tatmaları gereken lezzetler hakkında da bilgiler veren Başkan Seçer, “Burası Anadolu sentezi” diye konuştu.

Mersin turizmini geliştirmek için hedef ve projelerinden söz eden Seçer, “Makro anlamda turizm projelerini yapan merkezi hükümetin yanında bir yerel yönetici olarak biz imkanlarımız dahilinde her zaman kolaylaştırıcı rolü görebiliriz” dedi. Başkan Seçer, Belediye’ye ait Denizkızı Turizm A.Ş.’nin 12 ayrı plajı olduğunu anlatarak, bunların 3’ünde mavi bayrak bulunduğunu hatırlattı. Seçer ayrıca yeni mavi bayrak kazanımları için de müracaatlarının olduğunu söyledi.

Mersin’in tanıtımında eksiklik olduğunu gördüklerinden söz eden Seçer, geçtiğimiz günlerde EMITT Fuarı’nda ‘En İyi Stant Ödülü’nü ve destinasyon dalında da ‘En Başarılı Ekip Çalışması Ödülü’nü aldıklarını anlattı. Seçer, EXPO 2021 Hatay’da da ‘Mersin Bahçesi’ oluşturduklarını vurguladı.

“4.9 hektar alanda kent merkezinde kentsel tasarım projesini bitirdik”

Tarihi kent merkezinin yenilenmesi konusunda da çok özel çabaları olduğunu kaydeden Seçer, “Şu anda 4.9 hektar alanda kent merkezinde kentsel tasarım projesini bitirdik. Uygulama projeleri ile beraber de burada özellikle bu alanlarda yenileme çalışmalarını yapacağız. Restorasyon çalışmalarımız bazı binalarımızda zaten devam ediyor. Yine dijital platformda da önemli çalışmalarımız var ‘What To Mersin’ gibi. Bunlar dijital ortamda Mersin’in görünürlülüğünü artırmak için yapılan projeler. Yine VR Mersin Projesi. Yine bizim arkeoloji değerlerimiz için de arkeoloji çalışmalarına, kazılara yaptığımız destekler var. Bunları da devam ettireceğiz” dedi.

Başkan Seçer, Büyükşehir Belediyesi ile Mersinden Kadın Kooperatifi iş birliğinde hayata geçirdikleri Darısekisi Örnek Köyü ve Gazi Çiftliği gibi projeleri de anlattı.

Kaynak: Mersin Büyükşehir Belediyesi

Benzer Haberler