Ana sayfa » Türkiye » İstanbul en yoğun 4. uluslararası havalimanı oldu
İstanbul en yoğun 4. uluslararası havalimanı oldu

İstanbul en yoğun 4. uluslararası havalimanı oldu

Veri şirketi OAG’ın analizine göre, Eylül ayında dünyanın en yoğun uluslararası havalimanı Amsterdam Schiphol olurken, Istanbul Havalimanı dördüncü sırada yer aldı.


OAG’ın hava yollarının sunduğu toplam koltuk kapasitesine göre yaptığı analize göre Amsterdam Schiphol Eylül ayında toplam 2.36 milyon koltuk ile uluslararası alanda birinci oldu. Amsterdam’ı 2,26 milyon koltuk ile Dubai, 2.1 milyon koltuk ile Frankfurt, 1,95 milyon ile İstanbul Havalimanı takip etti.


Londra Heathrow 1,91 milyon koltuk ile beşinci sırada yer alırken, Paris CDG altıncı, Doha yedinci, Madrid sekizinci, Antalya 1,18 milyon koltuk ile dokuzuncu sırada yer aldı. Viyana Havalimanı ise kendisine onuncu sırada yer buldu.


İstanbul Havalimanı, 2019 yılında listede 9., Antalya Havalimanı ise 29. sırada idi.


İç hat yolcu kapasitesi de hesaba katıldığında ise dünyanın en yoğun havalimanı 4.4 milyon koltuk ile Atlanta oldu. Atlanta’yı yine A.B.D’deki Chicago O’Hare, Denver ve Dallas havalimanları takip ediyor. İstanbul bu alanda 2.7 milyon koltuk ile sekizinci sırada.


Eylül ayında; Moskova Domodedovo- Simperefol (Kırım) hattı 290.000 koltuk kapasitesi ile en yoğun uluslararası rota olurken Simperefol-Moskova Sheremetyova hattı 281.000 koltuk ile ikinci, Antalya- Moskova Sheremetyova hattı 236.000 koltuk ile üçüncü sırada yer aldı.


Antalya ile Vnukovo arasındaki hat 165.000 koltuk ile beşinci sırada kendisine yer bulurken Tahran-İstanbul hattı da 129.000 koltuk ile onuncu sırada yer aldı.

Benzer Haberler