Ana sayfa » Türkiye » İngiltere Türkiye’yi kırmızı listeden çıkardı
İngiltere 11 ülkeyi kırmızı listeden çıkardı

İngiltere Türkiye’yi kırmızı listeden çıkardı

İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps Türkiye’nin de aralarında olduğu sekiz ülkenin 22 Eylül’den itibaren kırmızı listeden çıkarıldığını açıkladı.

Bakan Shapps, Twitter hesabı üzerinden yayınladığı mesajında Türkiye, Pakistan ve Maldivler’in de dahil olduğu 8 ülkenin kırmızı listeden çıkarıldığını duyurdu. Diğer ülkeler ise Mısır, Sri Lanka, Umman, Bangladeş ve Kenya. Bu ülkeler 22 Eylül itibariyle turuncu listeye alındı. Turuncu listedeki ülkelerden dönen tam aşılı yolcular karantina uygulaması olmadan İngiltere’e giriş yapabiliyorlar.

Bu kararla birlikte Türkiye’den İngiltere’ye seyahat, Birleşik Krallık vatandaşı veya oturum izni olmayanlar için de mümkün olacak.

Ulaştırma Bakanı ayrıca 4 Ekim’den itibaren uygulanan sistemin değişeceğini ve sadece ‘kırmızı liste’ uygulamasının olacağını, dünyanın geri kalanı içinse basitleştirilmiş önlemler uygulanacağını söyledi. Böylelikle turuncu liste kaldırılmış olacak.

4 Ekim’den itibaren kırmızı liste dışında ülkelerden dönen ve tam aşılı olan İngiliz vatandaşları varış öncesi PCR testi yaptırmak zorunda kalmayacaklar.

İngiltere, Mayıs ayından bu yana Türkiye’yi kırmızı listede tutuyordu. Türkiye’den dönen İngiliz vatandaşları 2.000 poundun üzerinde bir maliyetle zorunlu otel karantinasına tabi tutuluyordu.

Benzer Haberler