Ana sayfa » Türkiye » İngiltere, Türkiye’de yapılan Biontech aşısını tanıma kararı aldı
İngiltere, yeni seyahat tedbirlerini açıkladı

İngiltere, Türkiye’de yapılan Biontech aşısını tanıma kararı aldı

İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps sosyal medya hesabı üzerinden İngiltere’nin; Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 37 ülkede aşılanmış olanları tanıyacağını duyurdu.

Karar, Türkiye’de çift doz Biontech ile aşılanmış olanların, tam aşılı Birleşik Krallık vatandaşları ile aynı uygulamalara tabi olması anlamına geliyor. Bu kişiler varışlarından sonraki iki gün içinde negatif test sonucu ile karantina uygulamasından muaf olacaklar.

Sözkonusu uygulama 11 Ekim 2021, saat 04:00 itibarıyla geçerli olacak. Yine Ekim sonu itibarıyla, Türkiye’den gelen tam olarak aşılanmış yolcuların ikinci gün PCR testi yerine, daha düşük maliyetli ve daha hızlı sonuç veren “lateral flow” (antijen) testi yaptırmaları mümkün olacak.

İngiltere Pfizer/Biontech , AstraZeneca, Moderna ve Janssen aşılarını tanıyor…

İngiltere’de onaylı aşılarla aşılanmamış yolcuların ise varışları öncesinde son 72 saat içinde PCR testi yaptırmaları, İngiltere’ye varışlarını izleyen 10 gün süresince beyan edecekleri adreste karantinaya girmeleri ve karantinanın 2. ve 8. gününde PCR testi yaptırmaları gerekiyor.

Bakan Shapps ayrıca 11 Ekim’den itibaren kırmızı listedeki 47 ülkenin listeden çıkarıldığını ve listede sadece 7 ülkenin kalacağını açıkladı. Listeden çıkarılan ülkeler arasında Güney Afrika da var. Kırmızı listede kalan ülkeler ise Kolombiya, Dominik Cumhuriyeti, Ekvador, Haiti, Panama, Peru ve Venezuela

İngiltere 22 Eylül itibariyle Türkiye’yi kırmızı listeden çıkarmış ancak Türkiye’den Birleşik Krallık’a yapılacak seyahatler için sadece aşılarını İngiltere, ABD, AB ve EFTA üyesi ülkelerde yaptıran ve bunu belgeleyen yolcuları karantinadan muaf tutmuştu.

Bakan Shapps şunları söyledi:


“Yaklaşmakta olan yarıyıl tatili ve kış güneşi ile, dünya genelinde artan aşılama çabalarının da desteğiyle kırmızı listedeki destinasyonların sayısını önemli ölçüde azaltarak ailelerin ve sevenlerin yeniden bir araya gelmesini kolaylaştırıyoruz.”

“İnsanların seyahate olan güvenini geri kazanmak, ekonomimizi yeniden inşa etmenin ve ülkeyi kalkındırmanın anahtarıdır. Daha az kısıtlama ve daha fazla insanın seyahat etmesiyle, toparlanma yolunda hep birlikte güvenle ilerlemeye devam edebiliriz.”

İngiltere’nin kırmızı liste ile ilgili bir sonraki güncellemeyi 28 Ekim’de yapması bekleniyor.

Benzer Haberler