Ana sayfa » Türkiye » İki Bakanlık Turizm Eğitimi İçin Yeni Protokol İmzaladı
İki Bakanlık Turizm Eğitimi İçin Yeni Protokol İmzaladı

İki Bakanlık Turizm Eğitimi İçin Yeni Protokol İmzaladı

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Millî Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan “Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme İş Birliği Protokolü”yle meslek liselerinde eğitim gören yaklaşık 25 bin kişinin turizm sektöründe istihdam edilmesi hedefleniyor.


Millî Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü Atatürk Kültür Merkezi’nde imzalandı. Törene Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İl Millî Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz ile Türkiye Otelciler Birliği ve Türkiye Otelciler Federasyonu üyeleri katıldı.


Konuşmasında Türkiye’nin turizm alanında potansiyelini her geçen gün arttırmaya devam ettiğine dikkati çeken Bakan Ersoy, “Türkiye bugün, sadece sahilleriyle turist bir çeken ülke olmaktan çıkıp, aynı zamanda zengin kültürüyle, kadim tarihiyle, medeniyetin beşiği şehirleriyle çok güçlü bir turizm çeşitliliğine sahip bir ülke konumuna gelmiştir. Küresel kriz ortamında ve pandemi koşullarında dahi dünyada ilk güvenli turizm programını uygulayan ülkelerden biri olarak, turizm sektörünü canlı tutmaya devam ediyoruz. Bu çok başarılı bir program oldu ve bütün dünya tarafından da uygulanmaya alındı ve uygulanmaya da devam ediyor.” diye konuştu.

Mehmet Nuri Ersoy, var olan bu turizm potansiyelinin etkin bir şekilde yönetilmesi ve geliştirilmesi, insan kaynaklarının doğru şekilde değerlendirilmesiyle yakından ilişkili olduğunu altını çizerek, şunları kaydetti:

Otellerde Mesleki Eğitim Merkezi Kuruluyor

“Bu açıdan bugün imzaladığımız protokol hem turizm hem de eğitim planlamamız açısından çok önemli bir adımdır. Protokol çerçevesinde inşallah ilk uygulamayı sektörle sıkı işbirliği içerisinde İstanbul’da başlatacağız. Ardından da turizm sektörünün yoğun olduğu bölgelerden başlayarak bu projeyi yaygınlaştıracağız. Söz konusu protokol kapsamında, turizm sektörünün talepleri doğrultusunda mesleki eğitim merkezlerine ilişkin öğretim programlarının ve eğitim materyallerinin güncellenmesi sağlanacaktır. Böylece il milli eğitim müdürlükleri tarafından belirlenen okullar ile seçilen oteller, işbirliği içerisinde çalışacak, sevgili öğrencilerimiz iş yerlerinde mesleki eğitimlerini sürdürecek ve özellikle turizm sektöründe mesleki eğitim merkezi programları uygulamalarının yaygınlaştırılması ile otel çalışanlarının eğitim-öğretime katılımların artırılması sağlanacaktır.

Her Yaş Grubu Eğitimden Faydalanabilecek

Diğer taraftan protokol kapsamındaki okullarda görev yapan yöneticilere, öğretmenlere ve sektör temsilcilerine yönelik hizmet içi eğitim verilerek, turizm sektöründe çalışanların kalfalık, ustalık ve usta öğreticilik sınav ve belgelendirme faaliyetlerinin tanıtımı ve katılımların artırılmasını da bu program dahilinde hedefliyoruz. Ayrıca bu çalışma kapsamında, alan öğrencilerinin mezuniyetleri sonrasında istihdamlarının sağlanması, en önemli amaç olarak belirlenmiştir. Mesleki İş Birliği Protokolünün tekrardan hayırlı olmasını özellikle diliyorum ve bu protokolün en büyük özelliği öğrencilerle sınırlı olmaması. Her yaş grubundan 40 yaşında da 50 yaşında da olsa bu sektöre adım attıysa Milli Eğitim Bakanlığımızın bu mesleki eğitim kursundan yararlanabiliyor. Meslek eğitimini alıp, yetişmiş eleman, nitelikli eleman şeklinde sektörümüze adım atıyor. Bu açıdan da çok program çok faydalı.”

Turizm Meslek Liselerinde 3 Yabancı Dil Öğretilecek

Müfredat değişikliğiyle artık MEB’e bağlı turizm meslek liselerinde okuyan öğrencilerin 3 farklı yabancı dil öğrenmelerinin sağlandığını aktaran Bakan Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İngilizce ve Rusça mecburi lisan oldu. Fransızca, Çince, Arapça ve Almanca gibi herhangi bir tanesi üçüncü lisan olarak seçmeli ders oldu. İleride öğrenciler turizm yapmayacaksa bile kariyeri açısından lisan öğrenmeleri çok önemli bir şey. İkinci nokta da uygulamalı bir şekilde sektörün ihtiyaç duyduğu tarihlerde yani 15 Nisan, 15 Ekim tarihleri arasında öğrenciler, öğretmenleriyle birlikte uygulamalı stajlarını otellerde yapıyorlar. Yani öğrenci okula adımını attığı an protokolle ilişkilendirilmiş otel zinciriyle birlikte eğitim görmeye başlıyor. Yaz stajlarını 4 yıl sezon boyunca ilgili otelde alıyor ve bütün departman müdürleriyle tanışıyor. Otel de kendi yetiştirdiği öğrenciyi eğitimi sonunda zaten işe almak istiyor. İnşallah benzer bir uygulama için üniversitelerle de görüşüyoruz. Bazı üniversitelerde turizm bölümlerinin müfredatında değişiklik talebimiz var. Turizm meslek lisesinden, Anadolu teknik okullarından mezun olan öğrenciler, ilişikli oldukları otellerin burslarıyla üniversiteyi de okuyacaklar ve dört senelik eğitimden sonra geleceğin genel müdürleri, yardımcıları yetişmiş olacak. Türkiye bu uzun süreli eğitim programı sayesinde artık dünyada turizmde genel müdür ihraç eden bir ülke konumuna gelecek. Bu çok önemli bir şey.”

Kaynak: Turizm Bakanlığı

Benzer Haberler