Ana sayfa » Türkiye » Fransa Türkiye’yi kırmızı listeden çıkardı
Fransa, Türkiye'yi Yeşil Listeye Aldı

Fransa Türkiye’yi kırmızı listeden çıkardı

Fransa seyahatlerle ilgili kırmızı liste uygulamasına son verdi. Türkiye 5 Şubat’tan itibaren turuncu listede yer alacak.


Fransa’nın İstanbul başkonsolosluğu tarafından yapılan duyuruya göre 12 yaş ve üstü aşılı yolcuların Fransa’ya seyahatlerinde özel bir izin almaları gerekmeyecek.

Ancak aşılı yolcuların uçuştan maksimum 48 saat önce yapılmış ve sonucu negatif olan bir PCR/antijen testi ve aşı kanıtı sunmaları gerekiyor.


Yine yolculardan COVID-19 semptomlarının olmadığını ve bir COVID-19 vakası ile herhangi bir temasın bulunmadığını onaylayan yeminli bir beyan ile Fransa’ya varışta yapılabilecek virolojik tarama testi veya biyolojik muayeneyi kabul eden yeminli bir beyan isteniyor.


Fransa’ya girişte ‘tam aşılı’ sayılabilmek için 2 doz aşı olmuş yolcuların, 2. dozdan itibaren maksimum 9 ay içinde 3. doz(hatırlatıcı doz) ile aşılanmış olmaları gerekiyor.


Aşısız yolcuların ise ancak istisnai durumlarda Fransa’ya seyahatlerine izin verilirken, izin alanlar yine yukardaki kurallar ile beraber 7 günlük ev izolasyonu kuralına tabi.


Fransa Ağustos sonundan bu yana Türkiye’yi kırmızı listede tutuyordu.

Benzer Haberler