Ana sayfa » Türkiye » Cem Polatoğlu: Outgoing’in Ruhu Şad Olsun
Cem Polatoğlu: Outgoing'in Ruhu Şad Olsun

Cem Polatoğlu: Outgoing’in Ruhu Şad Olsun

Andiamo Turizm’in sahibi Cem Polatoğlu, son yazısında yurtdışı turlara olan talebin yarı yarıya azaldığını söyledi.

”Bu da oldu. Incoming, ingoing ve outgoing. Her türlü felakete göğüs gerip yaşam savaşı veren Turizmin önemli dalı outgoing, yani yurt dışı tur satışları bitti. Önceden yapılan rezervasyonlar da bugün itibarıyla iptal oldu. İç turizm de pahalılıktan payını aldı ve talep yarı yarıya azaldı.

Her zaman diyoruz ki; Turizm bir alış-veriştir. Yurtdışına gidişler olmazsa, tek tarafa bindirilen uçak maliyetleri uzun dönemde yurtdışından gelişleri zorlar.

Ayrıca, bugün imalatımız, ihracatımız belirli bir noktaya geldiyse Türk tüccarının, esnafının, sanayicisinin evinde, işyerinde otururken değil, turistik amaçlarla yurtdışını gezerken ufkunu, bilgisini, görgüsünü geliştirmesi sayesinde olmuştur.

Küçük örnek; Yaklaşık 30 sene önce benimle İtalya seyahatine gelen Gaziantepli esnaf, ayakkabı üreticisi rahmetli Ahmet Ziylan, Verona’da alıveriş için götürdüğümüz bir ayakkabı fabrikasını ve mallarını görüp “bunların alasını yaparım” demiş ve seneler sonra İtalyan Lumberjack firmasını satın alacak güce ulaşıp uluslararası rekabete açılmıştır. Keza bir diğer müşterim Dünya Göz hastaneleri sahibi Eray Kapıcıoğlu, yine böyle bir gezimizde klinikleri gezerek ufkunu genişletmiştir. Bu örnekler gibi, başta imalat, tekstil, makine sektörlerinde birçok gelişmiş firma sahibi, ufkunu yurtdışı turistik gezilerde açmıştır.

Peki şimdi?

BALAYI TURLARI iPTAL EDiLiYOR…

Ne yazık ki ön rezervasyon aldığımız turlar bile iptal ediliyor. Bugün 3 çift balayı turlarını iptal ettiler. İnsanlar önce yaşamlarını idame etme derdindeler. Haklı olarak yarın ne olacağını tahmin edemedikleri bir ortamda yurtdışına seyahat etmeyi düşünmüyorlar.

Moral bozmak gibi olmasın ama outgoing’in ruhu şad olsun…”

Benzer Haberler