Ana sayfa » Türkiye » Bakan Ersoy Turizm Bakanlığı’nın bütçe sunumunu yaptı

Bakan Ersoy Turizm Bakanlığı’nın bütçe sunumunu yaptı

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile bağlı kuruluşlarının 2020 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda sunum yapan Bakan Ersoy, İzmir depreminde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet dileyerek sözlerine başladı.

Kültür ve sanat alanında olduğu gibi turizmde de başarılı 2 yıl yaşandığını ifade eden Bakan Ersoy, 2018’de 46 milyon, 2019’da 52 milyon ziyaretçinin Türkiye’de ağırlandığını söyledi.

Bakan Ersoy, 2020’de ise toplam 58 milyon misafir ağırlanmasının ve 40 milyar doların üzerinde turizm geliri elde edilmesinin hedeflendiğini belirterek, Kovid-19 salgını nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de turizm hareketlerinde de ciddi bir daralma yaşandığını kaydetti.

Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı

Kovid-19 salgınının sektör üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirmek ve kademeli de olsa başlayan turizm hareketlerinin Türkiye’ye yönelmesini sağlamak için Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı‘nın başlatıldığını aktaran Bakan Ersoy, programın, uluslararası bilinirliği olan akreditasyon kuruluşları ve sektörün önde gelen paydaşlarıyla hazırlandığını ifade etti.

Denetim firmalarının seçiminde de en az 5 ülkede faaliyet göstermesi şartı arandığını aktaran Bakan Ersoy, Türkiye’de uluslarası denetim firmaları tarafından denetlenen ve sertifika almaya hak kazanan 5 binden fazla tesisin bulunduğunu kaydetti.

Sertifika programı 15 Temmuz 2020 itibarıyla 50 oda ve üzeri konaklama tesisleri için zorunlu hale getirildiğini hatırlatan Bakan Ersoy, Bakanlığın denetim elemanları ve gizli müşteri denetimleri ile beraber, tesislerin ayda 3-4 kez denetlendiğini kaydetti. Ersoy, 50 oda ve üzeri olma şartının yılbaşından itibaren 30 odaya çekildiğini söyledi.

Sertifikasyon programının anlatılması ve uygulamalar hakkında sektör paydaşlarına bilgi verilmesi amacıyla tanıtım ve ağırlama programlarının düzenlendiğini hatırlatan Bakan Ersoy, bu süreçte Bakanlığın ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının uyum içinde çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti.

Tanıtım faaliyetleri

Ukrayna, Rusya ve Birleşik Krallık gibi Türkiye’ye sürekli ziyaretçi gönderen ana pazarların basın organlarında yer alacak yayınlar için ağırlama faaliyetleri yürüttüklerini ifade eden Bakan Ersoy, “Bu kapsamda 2020 yılı sonuna kadar bin 225 kişiyi, 2021 yılında da 3 bin 200 kişiyi ağırlamayı planlamaktayız.” dedi.

Bakan Ersoy, titizlikle ve profesyonel bir şekilde yürütülen bu program sayesinde Türkiye’nin rakibi olan diğer ülkelerin önüne geçildiğini söyledi.

Hava trafiğinin açılmasıyla ana pazarlarda televizyon ve dijital reklamlarla yoğun iletişim çalışmaları yapıldığını belirten Bakan Ersoy, şöyle devam etti:

“Bu yaz Rusya, İngiltere, Almanya, Ukrayna pazarlarının seyahat için en çok tercih ettiği ülkelerden biri olduk. 2020 yılında 14 ülkede, Birleşik Krallık, Almanya, Ukrayna, Rusya, Sırbistan, Avusturya, Belçika, Japonya, Polonya, Çekya, Fransa, İsrail, Kazakistan, Hollanda, TV reklamlarımız yayınlandı. Yazılı basın reklamlarına baktığımızda ise ülkemizin tanıtımını dünyanın en prestijli ve en çok okunan dergilerinde gerçekleştirmeyi 2020 yılında da sürdürdük. Bu kapsamda toplam 8 ülkede yıl boyunca, 57 dergide reklam çalışmaları gerçekleştirdik. 2020 tanıtımı için etkin olarak kullandığımız mecralardan biri de dijital platformlar olmuştur. 57 ülkede, 54 film ile devam etmiş olan dijital reklamlarımız ile toplamda 5,5 milyar gösterim, 1 milyar izlenme alınmıştır.”

Türkiye’nin zengin ürün ve destinasyon çeşitliliği ve dünya turizminin değişen trendleri çerçevesinde golf turizmi, müzeler, kültür rotaları, inanç turizmi, gastronomi, alışveriş gibi 50’yi aşkın başlığın “GoTurkey” deneyimler çalışması üzerinden yayına başladığını anlatan Bakan Ersoy, bunun yanında bölgelerin ve illerin uluslararası alanda daha çok tanıtılabilmesi için bir organizasyon kurulduğunu kaydetti.

Bakan Ersoy, Bakanlığın ve Turizm Geliştirme Ajansı ekiplerinin, illerdeki bilgi birikimini ve yapılan çalışmaları, uluslararası alanda nasıl tanıtılabileceği konusunda yerel yapılanmaları destekleyeceğini ve “GoTurkey” üzerinden tanıtabilmelerini sağlayacağını bildirdi.

Mavi Bayrak

Türkiye’nin uluslararası Mavi Bayrak Programı çerçevesinde 2020’de 486 plaj ile dünya sıralamasında 3’üncü konumda olduğuna dikkati çeken Bakan Ersoy, “2023 yılına kadar Mavi Bayraklı Plaj sayımızı hızla artırarak dünya birinciliğini hedeflemekteyiz.” dedi.

Turizmin yoğun olduğu bölgelerde yerel halkın da taleplerini dikkate alarak Çeşme, Bodrum, Kadriye, Belek ve Serik’te olmak üzere 5 yıldız standardında toplam 4 ücretsiz halk plajının vatandaşların hizmetine sunulduğunu aktaran Bakan Ersoy, 2021’de Manavgat, Kemer ile İçmeler olmak üzere 3 daha ücretsiz halk plajını hizmete açacaklarını bildirdi.

Çeşme Projesi

Yeni turizm yatırımlarının hayata geçirilmesi noktasında çalışmalara devam edildiğini belirten Bakan Ersoy, bu projelerden en önemlisinin Ege Turizm Merkezinin ilk etabı olan Çeşme Projesi olduğunu söyledi. Bakan Ersoy, bu kapsamda Çeşme Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesinin 13 Eylül 2019’da ilan edildiğini hatırlatarak, söz konusu bölgede projelendirme ve planlama çalışmalarının 2021 sonunda tamamlanacağını, 2023’te bölgenin turizme kazandırılmasının hedeflendiğini belirtti.

Bakanlık olarak altyapı yatırımlarına da destek vermeye devam edildiğini ifade eden Bakan Ersoy, bu kapsamda Antalya’nın Serik ilçesinde 250 milyon lira maliyet bedeli olan Serik 2. Atıksu Arıtma ve Bağlantılı Altyapı Tesislerinin Mayıs 2021’de bitirilerek bölgenin atıksu sorununun çözüleceğini kaydetti.

Bakan Ersoy, Muğla’nın Bodrum ilçesi Torba, Kızılağaç, Yalı, Çiftlik ve İçmeler bölgelerine hizmet sağlayacak yaklaşık 250 milyon lira tutarındaki atıksu arıtma tesisinin ve bağlantılı altyapı tesislerinin 2021’de bitirileceğini, bu bölgelerin de atıksu sorununun çözümlenmiş olacağını belirtti. Bakan Ersoy, Bodrum bölgesinin ihalesinin bu ay biteceğini ve Antalya’nın Kemer ilçesi ile ilgili talebin gündeme alınarak alt yapı çalışmalarına başlanacağını söyledi.

Turizm sektörüne verilen destekler

Salgından dolayı turizm sektörünün içinde bulunduğu olumsuzlukların azaltılması ve yeni normal düzende faaliyetlerini yürütebilmesi amacıyla birçok destek paketinin hayata geçirildiğini ifade eden Bakan Ersoy, Meclis gündeminde olan kanun teklifiyle turizm sektörünü doğrudan etkileyen Konaklama Vergisi uygulamasının 1 Ocak 2022 tarihine ertelenmesi, ilave istihdam kapsamında 2020 sonuna kadar geçerli olmak üzere uygulanmaya konulan sigorta prim desteği ve stopaj indirimi ile kısa çalışma ödeneği uygulamasının süresinin uzatılması konusunda Cumhurbaşkanlığına yetki verilmesinin öngörüldüğünü belirtti.

Bakan Ersoy, Bakanlık tarafından kamu bankası ile sağlanan mutabakat çerçevesinde kredi destek paketleri hazırlanarak sektörün kullanımına sunulduğunu söyledi.

Bakanlık Bütçesi 6,8 Milyar Lira olacak

Bakanlığının bütçesine ilişkin bilgi veren Bakan Ersoy, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bağlı ve ilgili kuruluşlarımız dâhil olmak üzere 2021 yılı bütçemiz 6 milyar 826 milyon 518 bin lira olarak öngörülmektedir. Bu bütçemizin 4 milyar 859 milyon 827 bin lirası cari bütçe, 1 milyar 966 milyon 691 bin lirası ise yatırım bütçesi olarak öngörülmüştür. 2020 yılında her alanda olduğu gibi kültür ve turizmde de olumsuz etkilerini yaşadığımız Kovid 19 salgın sürecini hızla atlatarak ülkemizi Sayın Cumhurbaşkanımızın çizdiği 2023 vizyonuna ulaştırma noktasında Bakanlık olarak her zamankinden daha fazla çaba sarf edeceğiz.”

Kaynak: Kültür ve Turizm Bakanlığı

Benzer Haberler