Ana sayfa » Türkiye » Azerbaycan’ın Şamahı Kenti 2023 yılı Türk Dünyası Turizm Başkenti Seçildi
Azerbaycan'ın Şamahı Kenti 2023 yılı Türk Dünyası Turizm Başkenti Seçildi

Azerbaycan’ın Şamahı Kenti 2023 yılı Türk Dünyası Turizm Başkenti Seçildi

Türk Devletleri Teşkilatı Turizmden Sorumlu Bakanlar 7. Toplantısı 23-24 Mayıs 2022 tarihlerinde Azerbaycan’ın Şamahı şehrinde düzenlendi.

Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Turizm Ajansı Başkanı Fuad Naghiyev’in ev sahipliğinde, Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Baghdad Amreyev’in moderatörlüğünde düzenlenen Toplantıya, Özbekistan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Turizm ve Kültürel Miras Bakanı Aziz Abdukhakimov, Kazakistan Cumhuriyeti Kültür ve Spor Bakan Yardımcısı Yerzhan Yerkinbayev, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Kırgız Cumhuriyeti Ekonomi ve Maliye Bakanlığı Turizm Müdür Yardımcısı Kyial Kenzhematova, Türkmenistan Kültür Bakan Yardımcısı Nursakhet Shirimov ve Macaristan’ın Azerbaycan Büyükelçisi Viktor Szederkényi katıldı.

Genel Sekreter Baghdad Amreyev, Taraflara Türk Devletleri Teşkilatı’nın son faaliyetleri hakkında bilgi vererek, turizmin sadece gelir ve iş olanakları yaratmakla kalmayıp aynı zamanda insanları daha da yakınlaştırmayı kolaylaştıran, Türk Dünyası ve üçüncü ülkelerde insan insana temasın artırılmasında en önemli işbirliği alanlarından biri olduğunun altını çizdi.

Üye ve Gözlemci Devletler arasındaki turizm ilişkilerine ve Sekretarya’nın bu alandaki çalışmalarına değinen Genel Sekreter, Seyahat Acenteleri Birlikleri ve diğer paydaşlar arasında ilişkilerin kurulması, Üye ve Gözlemci ülkeler arasında önümüzdeki dönemde gerçekleştirilecek kış ve golf turizmde işbirliğinin geliştirilmesi, “Türk Devletlerinin En İyi Turizm Köyleri” girişimi ile Tabarruk Ziyarat ve Türk Dünyası Turizm Başkenti gibi program ve projelere değindi.

Heyet başkanları, ülkelerinde turizm alanındaki son gelişmeleri ve pandemi sonrası dönemdeki toparlanma sürecine ilişkin planlarını katılımcılarla paylaştılar. Ayrıca bölgeye daha fazla turist çekmek üzere Üye ve Gözlemci Devletler arasında ortak projeler geliştirilmesinin öneminin altını çizdiler.

Turizmin ekonomik kalkınma için kritik alanlardan biri olduğuna değinen Taraflar, bu alanda Üye ve Gözlemci Devletler arasındaki ilişkileri derinleştirme arzusunda olduklarını ifade ederek, turist hareketliliğini artırmaya ve birbirleriyle deneyim paylaşım programları geliştirmeye hazır olduklarını belirttiler.

Azerbaycan’ın Şamahı Kenti 2023 yılı Türk Dünyası Turizm Başkenti Seçildi

Bakanlar Toplantısı’nın sonunda Taraflar, söz konusu programın genel çerçevesini sunan “Türk Dünyası Turizm Başkenti” yönetmeliğini kabul ederek, Şamahı’nın 2023 yılı Türk Dünyası Turizm Başkenti olması konusunda mutabık kaldılar. Bu çerçevede 2023 yılı boyunca Şamahı’da çeşitli faaliyetler, konferanslar, festivaller ve diğer projeler gerçekleştirilecektir.

Taraflar ayrıca, Üye ve Gözlemci Devletlerin büyük şehirleri arasında uçuş sayısının artırılması imkanlarını ele alamak üzere Turizm Bakanlıkları, Ulaştırma Bakanlıkları ve diğer paydaşlardan oluşan bir çalışma grubu kurulmasını kararlaştırdılar.

Heyet Başkanları, ileriye dönük projelerin sistematik ve bir zaman dilimi içerisinde yürütülmesini teminen Üye ve Gözlemci Devletlerin turizm sektörlerine katkı sağlamak amacıyla çeşitli etkinlikler, sergiler, festivaller, yarışmalar, oyunlar, eğitim programları ve turistik turlar içeren ortak yol haritasını benimsediler.

Türk Devletleri Teşkilatı Turizm Bakanları 8. Toplantısının 2023 yılında Kazakistan‘ın Türkistan şehrinde düzenlenmesi kararlaştırıldı.

Kaynak: Türk Devletleri Teşkilatı

Benzer Haberler