Ana sayfa » Türkiye » ATSO’dan, Otel Çalışanlarına Mesleki Yeterlilik Belgesi
ATSO’dan, Otel Çalışanlarına Mesleki Yeterlilik Belgesi

ATSO’dan, Otel Çalışanlarına Mesleki Yeterlilik Belgesi

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), Covid 19 pandemisi nedeniyle zor günler geçiren turizm ve yiyecek içecek sektörü çalışanlarına yönelik mesleki eğitim seferberliği başlattı.


ATSO MESEM’in Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan aldığı hibe desteği ile gerçekleştirilen sınavda başarılı olan Calista Luxury Resort Otel çalışanlarının uluslararası geçerliliğe sahip mesleki yeterlilik belgeleri, ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Yönetim Kurulu Üyesi Cahit Şahin ve Calista Otel Genel Müdürü Ali Kızıldağ tarafından gerçekleştirilen törenle takdim edildi.


ATSO Başkanı Davut Çetin, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile Mesleki Yeterlilik Kurumu arasında yürütülen işbirliği kapsamında turizm sektörünün geliştirilmesine destek olmak, nitelikli işgücünün yaygınlaştırılması ve turizm sektörünün hizmet kalitesini artırmak amacıyla Mesleki Yeterlilik Kurumu ve ATSO Mesleki Sınav ve Serfitikasyon Merkezi (ATSOMESEM) arasında 17 Ağustos 2021 tarihinde “Turizm Sektörü Belgelendirme Hibesi Protokolü” imzalandığını belirterek, ATSOMESEM’in 40 bin Avro hibe almaya hak kazandığını söyledi.


Covid 19 pandemisi nedeniyle turizm ve yiyecek içecek sektörünün çok zor dönemlerden geçtiğini Davut Çetin, ATSO MESEM tarafından gerçekleştirilen servis görevlisi, servis yöneticisi, bar görevlisi, barista ve aşçı sınavlarına katılan ve başarılı olan 50 çalışanın, alınan hibe desteği sayesinde herhangi bir sınav ve belge bedeli ödemeden uluslararası geçerliliğe sahip mesleki yeterlilik belgesine kavuştuklarını söyledi.


ATSO MESEM TÜRKİYE’YE ÖRNEK


ATSO’nun Mesleki Yeterlilik Belgesi vermek üzere Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından Akredite edilen ve Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından 2014 yılında yetkilendirilen Türkiye’deki ilk Oda olduğunu vurgulayan Davut Çetin, ATSOMESEM’in başarılı çalışmalarıyla diğer Odalara da örnek olduğunu belirtti.


BELGELENDİRME ÜCRETLERİ HİBE DESTEĞİNDEN KARŞILANACAK


Davut Çetin, ilk hibenin 31.01.2022 tarihinde tamamlanacağını, ikinci “Doğrudan Belgelendirme Hibesi”nin ise 2025 yılına kadar devam edeceğini belirterek “ATSO MESEM’e servis görevlisi seviye 2-3-4, bar görevlisi seviye 4, servis yöneticisi seviye 5, kahve bar görevlisi (barista) seviye 4 ve aşçı seviye 4 mesleklerinde, Mesleki Yeterlilik Belgesi için Türkiye genelinde başvuruda bulunan ve sınavlarda başarılı olan adaylar, sınav maliyetine katlanmadan Avrupa Birliği ülkelerinde de geçerliliğe sahip akredite Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olabilecekler” dedi.


Davut Çetin, sektörde çalışanlarının bilgi, beceri ve yetkinliklerini kanıtlayabilecekleri bu belgelendirme sisteminin turizm ve yiyecek içecek sektöründe nitelikli ve belgeli işgücünün geliştirilmesine, işletmelerin hizmet kalitesinin artmasına önemli katkılar sağlayacağını söyledi. Başkan Davut Çetin, çalışanlarına mesleki yeterlilik belgesi aldırmak için başvuruda bulunan Calista Otel Genel Müdürü Ali Kızıldağ’a, sınavda görev alan sınav değerlendirici hocalara, ATSO MESEM çalışanlarına işbirliği ve desteklerinden dolayı teşekkür etti.


TURİZM SEKTÖRÜNDE MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ HİZMET KALİTESİNİ ARTTIRACAK


Calista Luxury Resort Otel Genel Müdürü Ali Kızıldağ da, ATSO MESEM’in turizm alanında gerçekleştirmiş olduğu mesleki yeterlilik belgelendirme çalışmalarının çok önemli olduğunu, tüm çalışanların bu belgeyi almalarını otel yönetimi olarak desteklediklerini ve diğer otel çalışanlarının da bu belgeye sahip olması amacıyla otellere referans mektubu yazarak belgelendirme sisteminin yaygınlaştırılmasına katkı sağlayacaklarını söyledi. Kızıldağ, ATSO Başkanı Davut Çetin’e ve ATSO MESEM süreçlerinde görev alan tüm çalışanlarına katkıları için teşekkür etti.

Kaynak: Antalya Ticaret ve Sanayi Odası

Benzer Haberler