Ana sayfa » Türkiye » Anadolu Yemekleri Fotoğraf Yarışması Kazananları Ödüllerini Aldı
Anadolu Yemekleri Fotoğraf Yarışması Kazananları Ödüllerini Aldı

Anadolu Yemekleri Fotoğraf Yarışması Kazananları Ödüllerini Aldı

Anatolia Turizm Akademisi ile Turizm Eğitimi ve Eğiticileri Derneği’nin işbirliğinde düzenlenen Anadolu Yemekleri Fotoğraf Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri 10 Haziran, Cuma günü Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da maddi katkılarıyla Antalya’da düzenlenen bir törenle verildi.

Anadolu coğrafyasına özgü yemeklerin tanıtılmasına ve gastronomi alanında ticarileşmesine katkıda bulunmak üzere düzenlenen yarışma “Genel” ve “Öğrenci” olmak üzere iki ayrı kategoride yapılıyor. Genel kategoriye amatör ve profesyonel her yaş ve meslek grubuna açık iken, öğrenci kategorisi ise lise üniversitelerin turizm bölüm ve programlarında öğretim gören öğrencilerin katılımına açık. Cengiz MURATŞAH, Prof. Dr. Meryem AKOĞLAN KOZAK, Ali Rıza DÖLKELEŞ, Prof. Dr. Ertuğrul ALGAN, Fehmi KÖFTEOĞLU, Şeref BAYRAM, Necdet ALKANDEMİR’den oluşan seçici kurul bu yıl her iki kategoride toplam altı fotoğrafı ödüle değer buldu.

Genel kategoride birinciliği Hatay yöresi yemeklerinden İçli Köfte fotoğrafı ile Deniz Ener kazanırken, ikincilik ödülünü Adana yöresi yemeklerinden Fellah Köftesi yemeği ile Jülide Başkur kazandı. Bu kategoride üçüncülük ödülünü ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi yemeklerinden Karışık Kebap yemeği fotoğrafı ile Özgür Seçmen kazandı.

Üniversitelerin turizm bölüm ve programlarında öğretim gören öğrencilerin katıldığı öğrenci kategorisinde birincilik ödülünü Erzurum’un İspir bölgesinin Etli Kuru Fasulye yemeği fotoğrafı ile Amasya Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı öğrencisi İkbal Öztürk kazandı. Öğrenci kategorisinde ikincilik ödülünü Bursa bölgesi yemeklerinden Süt Helvası yemeği fotoğrafı ile Necmettin Erbakan Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencilerinden Zeynep Algül kazanırken, üçüncülüğü ise Konya yöresi yemeklerinden Hoşmerim fotoğrafı ile Başkent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Gastronomi ve Mutfak Sanatları Yüksek Lisans Öğrencisi Büşra Karagöz Yalçın kazandı.

Hem eğitime katkı hem de gastronomi alanına katkı

Ödül töreninde konuşan Anatolia Turizm Akademisi koordinatörü Prof. Dr. Nazmi Kozak, Anadolu Yemekleri Fotoğraf Yarışması’nın, bir yanıyla fotoğraf yarışması iken, diğer yandan Anadolu coğrafyasında az bilinen veya bilinmeyen yemeklerin tanınmasına katkı yapmayı amaçladığını söyledi. Prof. Dr. Kozak, yarışmanın lise ve üniversitelerin turizm programlarında öğrenim gören öğrencilerin eğitim çalışmalarına da katkıda bulunmayı amaçladığını vurguladı.

Turizm Eğitimi ve Eğiticileri Derneği Yönetim Kurulu başkanı Ünver Kozanlı da, dernek olarak gastronomi eğitimine dikkat çekmek ve Anadolu’nun gastronomi değerlerinden daha fazla yararlanılmasına katkıda bulunmayı amaçladıklarını ifade ederek, bu yarışmanın geleneksel hale getirilmesini hedeflediklerini ifade etti

Benzer Haberler