Ana sayfa » Türkiye » Alman politikacı Türkiye’yi övdü

Alman politikacı Türkiye’yi övdü

Almanya’nın geçmiş dönem başbakanlarından Helmut Kohl’ün müsteşarlığını yapan ve aynı zamanda Hristiyan Demokrat Parti üyesi olan gazeteci Friedhelm Ost Türkiye izlenimlerini övgü dolu cümlelerle paylaştı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un hafta sonu Antalya’da bir araya geldiği Alman siyasetçilerden Friedhelm Ost, Türkiye’nin güvenli turizm uygulamalarının örnek niteliğinde olduğunu okurlarına anlattı. 

Almanya’nın seçkin siyaset yazarlarını ve Ost’un da kurucusu olduğu Blog Der Republik’te dün izlenimlerini Almanlara aktaran Friedhelm Ost, “Antalya tatilcileri için sıkı önlemler” başlıklı yazısında Bakan Ersoy’un koronavirüs sürecinde olağanüstü bir iş çıkardığını ifade etti.   

Türkiye’nin en çok tercih edilen tatil bölgelerindeki otel ve restoranların Kovid-19 virüsüne karşı savaştıklarını belirten Ost, farklı bakışların sesi olan Almanya bloğunda paylaştığı yazıda; en deneyimli turizm uzmanlarından biri olarak nitelendirdiği Bakan Ersoy’un en sıkı anti-pandemi önlemlerini Türkiye’nin Akdeniz kıyılarında hayata geçirdiğini vurguladı.

Organizasyon Mükemmel

Bu yaz tatilin tadını Türkiye’de çıkarmak isteyen ziyaretçilerin mutlaka maske, mesafe ve hijyen kuralına uymak zorunda olduklarını belirten Friedhelm Ost, turistlere yönelik uyarıların dostane ve nazik ancak bir o kadar da kararlı ve etkili olduğunu söyledi.

Ost yazısında, Kovid-19 sürecinde Türkiye’deki organizasyonun mükemmel olduğunun altını da çizdi.

Önlemler Örnek Olmanın Ötesinde

Antalya Havalimanı’ndan otele kadar tatilcilerin karşılaştıkları tüm aşamaları ayrıntılarıyla anlatan Friedhelm Ost, Almanya’nın Kuzey ve Baltık Denizi kıyılarındaki tatil yerleri ve Mallorca ile kıyaslandığında Türkiye’de alınan tedbirlerin örnek olmanın da ötesinde olduğunu dile getirdi.

Almanya’ya geri dönüş uçağına binmeden 48 saat önce koronavirüs testi yaptırma zorunluluğuna karşı otel işletmecilerinin mükemmel bir şekilde organize olduklarını anlatan Ost okurlarına şu bilgileri verdi:

“Türkiye’nin büyük bölümü için federal hükumetin seyahat uyarıları devam etse de, Ağustos ayının başından itibaren Antalya, Aydın, İzmir ve Muğla illerine yönelik olarak bu uyarılar kaldırıldı. Ancak, Almanya’ya geri dönüş uçağına binmeden 48 saat önce koronavirüs testi yaptırılmak zorunda. Bunlar da otel işletmecileri tarafından mükemmel şekilde organize edilmiş durumda ve birkaç dakika içerisinde otelin özel bir odasında tıp uzmanları tarafından bir laboratuvar ile iş birliği halinde gerçekleştiriliyor. Bir gün sonra tatilci test sonucunu alıyor. Bu da dönüş seyahati için tam zamanında. Eğer test pozitif ise, turist Türkiye’de karantinaya ve tıbbi tedaviye girmek zorunda.”

Bakan Ersoy Olağanüstü Bir İş Çıkardı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un koronavirüs salgını sürecinde olağanüstü bir iş çıkarttığını belirten Friedhelm Ost, yazısında paylaştığı istatistiki verilerle Türkiye için turizm sektörünün öneminden bahsetti.

Bu yıl otellerin, hava yollarının, havaalanlarının ve diğer sayısız alanın ekonomik anlamda çok sert darbe aldığına ve bir çöküş yaşadığına vurgu yapan Ost, yaz sezonunun büyük ölçüde geçmiş olmasına rağmen yine de Almanya’dan bu yıl tahmini olarak 2 ile 3 milyon turistin beklenebileceğine işaret etti.

Fırsatlar Sadece Yazın Değil

Birçok tatilci için sonbahar ve kış aylarında da Türk sahillerine seyahat etmenin çekici olabileceğini ifade eden Alman siyasetçi ve yazar Friedhelm Ost, sağlık turizminden golf imkânlarına, gastronomiden Patara Antik Kenti ile kültürel miraslarımıza Türkiye’nin her ayrıntısına yazısında yer verdi ve okurlarına fırsatların sadece yaz sezonunu kapsamadığı mesajı verdi.

Friedhelm Ost, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından 2019 yılının ortasında kurulan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının da ülke turizmi için Herkül görevi üstleneceğini sözlerine ekledi.

Ost, ajansın başarılı olması halinde, Marmara, Akdeniz, Ege ve Karadeniz bölgelerinde büyük fırsatlar oluşturacağını ve Türkiye’ye muazzam bir döviz girdisi sağlayabileceğini ifade etti.

Benzer Haberler