Ana sayfa » Türkiye » ACE of MICE Dokuzuncu Kez Kapılarını Açtı
ACE of MICE Dokuzuncu Kez Kapılarını Açtı

ACE of MICE Dokuzuncu Kez Kapılarını Açtı

Türkiye’de MICE sektörünün gelişimine öncülük eden ACE of MICE Exhibition by Turkish Airlines, 20 ülkeden gelen turizm profesyonelinin katılımıyla bugün kapılarını açtı. Bu yılki teması “Sürdürülebilir Gelecek” olarak belirlenen ve sağlıklı bir gezegenin ancak çevreye saygılı olmakla mümkün olduğunu vurgulayan fuar, üç gün boyunca sürecek B2B toplantılar, birbirinden ilginç oturumlar ve network etkinlikleriyle Türkiye’nin adını bu alanda duyurmayı hedefliyor.

Bu yılki teması “Sürdürülebilir Gelecek” olarak belirlenen ACE of MICE Exhibition by Turkish Airlines, bugün gerçekleşen görkemli törenle 9’uncu kez kapılarını açtı. İstanbul Kongre Merkezi’nde 27 Mayıs’a kadar sürecek fuar, dünyadan ve Türkiye’den kongre, toplantı ve etkinlik sektörü profesyonelini ağırlayacak. 210 ulusal ve uluslararası firmanın ve 15 bin ziyaretçinin katılması beklenen fuarda B2B görüşmelerinin yanı sıra, oturum programları, network aktiviteleri ve birbirinden renkli içerikleri ile Türkiye’nin MICE potansiyelini uluslararası çapta duyurmayı hedefliyor.

Türk Hava Yolları’nın isim sponsorluğunda, TÜRSAB’ın stratejik partnerliğinde ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı- TGA, İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Ticaret Odası, TUROFED, TUROB, Antalya Tanıtma Vakfı, AKTOB ve Nirvana Cosmopolitan Hotels, Jolly Mice, Kaya Hotel&Resort ve Palazzo Luxurty Collection  destekleriyle düzenlenen fuarın açılış töreni Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Müberra Eresin, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Bahadır Yaşık, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Şengül Altan Arslan ve TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya’nın katılımıyla bugün gerçekleşti.

HEDEFİMİZ MICE SEKTÖRÜNÜ BÜYÜTMEK

Fuarın açılış töreninde bir konuşma yapan Turizm Medya Grubu Başkanı Volkan Ataman, şunları söyledi: “ACE of MICE organizasyonu, turizm ve MICE sektörümüzü İstanbul’da buluşturmaya, ileriye taşımaya ve motive etmeye devam ediyor. Bu etkinliğin sektörümüz için önemli iş fırsatları yaratacağına, potansiyel ortaklıklara olanak yaratacağına inanıyoruz. Ülkemizi dünya MICE endüstrisinde tanıtmayı ve konumlandırmayı amaçladığımız bu organizasyonla pandemi süresince durgunluk yaşayan sektörümüzü hareketlendirmek en önemli hedefimiz. Fuarda 20 ülkeden toplam etkinlik bütçesi 57 milyon 60 bin dolar olan ve 76 bin 150 kişilik grup potansiyeline sahip 46 uluslararası olmak üzere toplamda 124 satın alıcıyı ağırlayacak ve B2B toplantılarımızla sektörümüzün ticari hacminin artmasına katkıda bulunacağız.”

TÜRKİYE’NİN POTANSİYELİ AÇIĞA ÇIKMALI

Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Müberra Eresin, törende yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“MICE turizmi Türkiye için vazgeçilmez. Tüm altyapı ve üstyapı imkanlarımızla MICE sektörü için kaynak yaratmak için çabalıyoruz. Türkiye Otelciler Birliği olarak MICE sektörüne değer veriyor, Türkiye’nin potansiyelinin açığa çıkıp gelişmesi için gayret sarf ediyoruz. Pandemi dönemi sonrasında MICE sektörünün Türk turizmine ne kadar katlı sağlayacağını biliyoruz. Bu nedenle MICE sektörüne ve ACE of MICE organizasyonuna destek vermekten büyük memnuniyet duyuyoruz. Daha önce olduğu gibi bugün de inancımızı hiç kaybetmedik, Türkiye’nin bu alandaki potansiyelinden umudumuzu hiç kesmedik. Dünyanın MICE potansiyelini Türkiye’ye getirmek için el birliğiyle çalışmaya devam edeceğiz.”

PANDEMİNİN İZLERİNİ SİLMEYE BAŞLADIK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Şengül Altan Arslan, şöyle konuştu: “Türkiye’nin en güçlü olduğu alanların başında turizm geliyor. Salgında yaşanan kötü gelişmeleri geride bıraktık. Yıllardır düzenli olarak turizmde dünyanın en büyük 10 başkentinden birisi olan İstanbul, pandeminin üzerindeki izlerini silmeye başladı. İstanbul Turizm Platformu’yla şehrimizde turizmin geleceğini planlamaya yönelik yenilikçi ve yaratıcı adımlar atıyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu’nun belirttiği üzere İstanbul’un ziyaretçi sayısı ve ziyaretçi gelirleri açısından dünyanın en önde gelen üç kentinden biri olması için yöntem sunmaya çalışıyoruz. Kentimizin uluslararası kongre ve fuarlar bakımından güçlendirilmesi, turizm vizyonunun temel unsurlarından bir tanesi.”

AMACIMIZ İSTANBUL’UN PAYINI ARTIRMAK

İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu (ICVB) Başkan Yardımcısı Bahadır Yaşık ise şu açıklamaları yaptı: “Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen turizm sektörümüz olarak kaldığımız yerden devam etmek istiyoruz. Bugün burada gerçekleşen bu organizasyon sektör için artı değer yaratacaktır. Turizm ülkemiz için lokomotif bir sektör. İstanbul’un küresel turizm pastasından alacağı payı artırmak, tüm dünyayı İstanbul’da buluşturmak en önemli hedefimiz. Pandemi döneminde turizm sektörü her türlü darbeyi aldı. Biz turizmciler olarak en kötüyü geride bırakmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

MICE 50 SEKTÖRÜ İLGİLENDİRİYOR

Törenin son konuşmacısı TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya; “MICE sektöründeki büyük buluşmaya sizlerle birlikte şahitlik etmekten dolayı mutluluk duyuyorum. Turizm sektörü olarak biz aslında ihracat sektörüyüz. Son iki yıldır pandeminin etkisinde yaşadığımız sıkıntılardan söz etsek de önemimizi aktarmaktan hiç vazgeçmiyoruz. Ülkemizi içinde bulunduğu sıkıntıdan çıkaracak en önemli sektörün turizm olduğunu ancak desteklenmezse, turizmcilerin farklı şikayetleri çözülmezse ve sektör beklentileri karşılanmazsa turizmden beklenen fayda alınamaz. MICE sektörünün turizmde büyük önemi var. 50’ye yakın sektöre etkisi, ekonomiye katkısı var.  Ancak sorunlar çözülmedi. Çünkü anlaşılmadığımızı düşünüyorum. Çünkü gerektiği gibi desteklenmiyoruz. Ülkemizde bu dönemde maliyet yüklenen başka bir sektör var mı, bilmiyorum. Turizm ülkemizin en önemli sektörü. Tüm sorunlara rağmen bu ülkede yaşayan turizmciler son 30 yıldır başarılara imza attık. Bugün de burada turizmcilerin becerisini, gücünü ve inadını gösteren bir etkinlikte bir aradayız. ACE of MICE bizi 9’uncu kez bizi bir araya getiriyor. Konuşacağız, görüşeceğiz, sürdürülebilirlik kavramını ortak akılla turizm açısından ele alacağız.”

Benzer Haberler