Ana sayfa » turizmteknolojihaberleri » Tripadvisor 1 Milyon Sahte Yorumu Engelledi
Tripadvisor, Olası Satışı Değerlendiriyor

Tripadvisor 1 Milyon Sahte Yorumu Engelledi

Online seyahat platformu Tripadvisor, geçen yıl sitede yayınlanması için gönderilen yaklaşık 1 milyon yorumun (toplamın % 3,6’sı) sahte olduğu için engellendiğini veya kaldırıldığını açıkladı.


Platform, yayınladığı son Şeffafık Raporunda 2020’de yayınlanan 26 milyon yorumun %3,6’sının sahte olduğunun tespit edildiğini ve bunların %67’sinin sitede yayınlanmadan önce geliştrilen algoritma tarafından durdurulduğunu açıkladı.


TripAdvisor, 2020’de toplamda 34.605 tesisi sahte yorumlar nedeniyle cezalandırdı ve 20.299 üyeyi platformun kurallarına uymadığı için yasakladı.


Tripadvisor ayrıca ücret karşılığı yazdırılan yorumları da filtrelemeye çalışıyor. Şirket geçen yıl 131 ülkeden gönderilen ücretli yorumları kaldırdığını duyurdu. Rapora göre ücretli yorumların en çok gönderildiği ülke Hindistan olurken, Türkiye dokuzuncu sırada yer aldı.


Almanya, Brezilya, ABD, Pakistan, Yunanistan, Arjantin, Bangladeş ve İtalya ilk 10’da yer alan diğer ülkeler
Şirket geçen yıl ücretli yorum yazan 65 yeni site belirledi ve toplamda 372 farklı siteden gelen yorumları engelledi.


TripAdvisor, platformundaki yanlış yorumları engellemesi için uzun süredir otelcilik sektöründen baskı görüyor. 2018 yılında, otellere sahte yorumlar satan bir şirketin sahibi , İtalyan mahkemeleri tarafından dokuz ay hapis cezasına çarptırıldı .


TripAdvisor yöneticisi Becky Foley şunları söyledi:


“Araştırmalarımızdan biliyoruz ki bir dolandırıcı, TripAdvisor’a sahte yorumlarla sızmaya çalışıyorsa, o zaman diğer platformları da hedef alıyordur. Kanun uygulayıcı kurumlarla işbirliği içinde ve birlikte çalışarak sahte yorumcuları durdurmak ve yolcuları korumak konusundaki bağlılığımızı sürdürmeliyiz.”

Benzer Haberler